Mnogi su ovih dana umorni, bezvoljni, razdražljivi, imaju slabiju koncentraciju. Visoke temperature utiču i na hronične bolesnike, ali i na one zdrave.
Ekstremno visoke temperature ne prijaju ni potpuno zdravim osobama, a naročito su ugroženi hronični bolesnici. Koji pacijenti treba naročito da obrate pažnju na savjete ljekara i koje simptome ne smiju da ignorišu, za RTS je objasnio dr Branislav Ralić, načelnik Odeljenja neurologije KBC "Zvezdara".
Na visokim temperaturama posebno treba da se čuvaju bolesni, ali i oni najzdraviji.
Doktor Ralić ističe da je toplo vrijeme donelo veliki priliv neuroloških pacijenata u zdravstvene ustanove, koji se žale na vrtoglavice, kolapsna stanja, glavobolje, a vrućina smeta i hroničnim pacijentima.
Kod ljekara dolaze i mlađi pacijenti, koji imaju napade migrena.
„Stariji pacijenti žale se na hronične bolesti, naročito pacijenti sa demencijom. Kod mlađih pacijenata problem je dug boravak na suncu i dehidratacija organizma. Od neuroloških bolesti na koje utiču visoke temperature pomenuo bih da su ugroženi stariji pacijenti koji imaju faktor rizika za moždani udar, poput visokog krvnog pritiska, šećera... Treba obratiti pažnju i na glavobolje, kao i na pacijente sa multipla sklerozom“, rekao je dr Ralić.
Po njegovim riječima ne treba ignorisati sljedeće simptome: „Pojava iznenadne slabosti ekstremiteta, pojave utrnulosti, poremećaj govora, slabosti polovine tijela su situacije, kada se odmah treba javiti ljekaru". Dr Branislav Ralić zaključuje da se ne treba izlagati suncu i visokim temperaturama, te da je potrebna zaštita od sunca i hidriranje organizma.
Bonus video: