Post u hrišćanstvu znači mnogo više od načina ishrane jer podrazumijeva vreme umjerenosti i blagostiu različitim oblastima života.
Post je dio religijskog rituala u mnogim djelovima svijeta, pa tako i našoj zemlji, a podrazumijeva odricanje od određenih namirnica, posebno onih životinjskog porekla.
Tokom posta vjernici treba da se pridržavaju specijalnog režima ishrane, odnosno da svoju duhovnu snagu podupiru tjelesnim uzdržavanjem od mrsne hrane, piše 92.net
Pored vjerskog značaja, post ima pozitivne efekte na ljudski organizam, jer se odricanjem od pojedine hrane tijelo pročišćava, odnosno radi se detoksikacija organizma.
Ipak, nutricionisti poručuju da hrana u toku posta treba da bude raznovrsna, jer se tako čuva imunitet.
Kako gotovo svi nutricionisti savjetuju, važno je da se unosi dovoljno nutrijeneta, bjelančevina, masti i ugljenih-hidrata. Kako nutricionisti naglašavaju, post ne treba da bude jednoličan da ne bismo smanjili imunitet i da ne bi došlo do problema sa zdravljem. Posebno je važno ne izbjegavati doručak. Tokom posta treba uzimati namirnice koje su svježe i sadrže vitamine, minerale i vlakna.
Pored toga, bitno je znati da tokom posta može doći do manjka vitamina D u organizmu, jer se ne konzumiraju mliječni proizvodi, pa je potrebno jesti ribu ili uzimati suplemente tog vitamina. Uz vitamin D, važni su i vitamin B12 i vitamin C.
Utvrđeno je da se 65 odsto tjelesne energije poslije teškog i obilnog obroka usmjerava ka digestivnom sistemu. Post odmara digestivni trakt i omogućava detoksikaciju i čišćenje organizma.
Dok se ovaj proces odvija, tjelesna energija koja je inače usmerena na varenje hrane u toku cijelog dana, biva usmjerena na regeneraciju organizma.
Vjerski post može imati određeni uticaj na zdravlje, kako pozitivno, tako i potencijalno negativno. Evo nekoliko aspekata odnosa između vjerskog posta i zdravlja:
Detoksikacija: Mnoge vrste vjerskog posta uključuju odricanje od hrane ili određenih vrsta hrane. Ovo može da pruži priliku za detoksikaciju tijela i eliminaciju štetnih materija iz organizma. Post može pomoći u raskidanju loših prehrambenih navika i pokretanju zdravijeg načina ishrane.
Gubitak težine: Vjerski post koji uključuje smanjenje unosa hrane ili ograničenje određenih namirnica može rezultirati gubitkom težine. Međutim, važno je da se post praktikuje na zdrav način, uz nadzor stručnjaka i u skladu sa individualnim zdravstvenim potrebama.
Mentalno zdravlje: Vjerski post može imati pozitivan uticaj na mentalno zdravlje. Kroz fokusiranje na duhovnost i introspekciju, vjernici mogu razviti veću unutrašnju ravnotežu, mir i samo-refleksiju. Ovo može pomoći u smanjenju stresa, anksioznosti i depresije.
Mogući rizici: Međutim, vjerski post može biti rizičan za određene ljude, posebno za one sa postojećim zdravstvenim problemima. Osobe sa dijabetesom, poremećajima ishrane, želudačnim ili problemima sa varenjem, trudnice, dojilje ili osobe sa ozbiljnom bolešću treba da budu oprezne prilikom praktikovanja posta. U ovim slučajevima je važno konsultovati se sa zdravstvenim stručnjakom prije nego što započnete bilo kakav post.
Važno je da vjerski post bude praktikovan sa izbalansiranim pristupom, uzimajući u obzir individualne zdravstvene potrebe. Uvek je najbolje konsultovati se sa zdravstvenim stručnjakom prije nego što započnete bilo kakav post ili promjenu u ishrani.
Bonus video: