Crna Gora postaje omiljena šahovska destinacija

Šahovski savez Crne Gore naredne godine domaćin dva od tri najveća takmičenja u Evropi, radi se i na rezultatskom proboju, kaže u intervjuu za “Vijesti” predsjednik ŠSCG Jovan Milović

4248 pregleda 3 komentar(a)
Jovan Milović (lijevo) očekuje novi proboj Luke Draškovića (desno) i posljednji bal u Turskoj, Foto: ŠSCG
Jovan Milović (lijevo) očekuje novi proboj Luke Draškovića (desno) i posljednji bal u Turskoj, Foto: ŠSCG

I dok crnogorsko društvo više od deceniju bezuspješno teži da dosegne evropske standarde, postoji i smjer suprotnog trenda - Evropi su nedostižni standardi u organizaciji najvećih takmičenja ustanovljenih u Šahovskom savezu Crne Gore.

Epilog - naredne godine će i Evropsko prvenstvo muških ekipa i Evropsko pojedinačno prvenstvo za šahistkinje biti održani u Crnoj Gori. Šahovski savez bez problema je mogao i do trećeg navjećeg kontinentalnog prvenstva i borbi za medalje šahovskih velemajstora u muškoj konkurenciji.

Da je Crna Gora postala omiljena destinacija u šahovskom svijetu, potvrđuje podatak da će u junu na Cetinju biti održano Evropsko prvnstvo u šahu uzrasta do 15 godina, a u avgustu u Nikšiću i Balkansko seniorsko prvenstvo.

Sve su to povodi zbog kojih u intervjuu za “Vijesti” govori predsjednik Šahovskog saveza Crne Gore, Jovan Milović.

”Smatram da smo bez problema mogli da dobijemo i organizaciju muškog pojedinačnog takmičenja Evrope, ali smo odustali jer nam je isplativije da se kandidujemo za Evropsko školsko takmičenje. Zbog visokog nagradnog fonda sasvim je dovoljno da organizujemo Evropski šampionat u ženskoj konkurenciji, jer nagradni fond je 85.000 eura, ali ćemo te troškove pokriti zaradom od Ekipnog prvenstva na kojem je moguće da bude i oko 1.000 učesnika u 50 ekipa i delegacija. Nije isključeno da selekciju Norveške predvodi svjetski prvak i jedan od najboljih šahista u istoriji, Magnus Karlsen. Suvišno je pričati koliko bi to značilo na ugledu Crne Gore kao turističke destinacije, marketinški i u svakom drugom pogledu. On uglavom ne propušta nastupe i nadamo se da neće biti neka situacija koja bi to mogla da spriječi”, naglasio je Milović.

Nakon statusa omladinskog reprezentativca Jugoslavije, zvanja FIDE majstora, Milović je takmičarski put zamijenio organizacionim radom, sprovodeći u praksi petogodišnji studij ekonomije u Bariju.

”Stvorili smo sjajne polazne osnove, jer osim fantastičnih odnosa sa svim nacionalnim savezima u svijetu iskoristili smo prilike i profesionalne turnire od 2015. godine da u organizaciji postavimo standarde o kojima svjedoče čestitke najvećih zvaničnika FIDE i Evropske asocijacije, ali i svih delegacija i učesnika. Ljubav i entuzijazam, uz tradicionalno gostoprimstvo doveli su nas u privilegovan položaj da naše kandidature svaki put podrži najveći broj delegata. Drago nam je zbog toga, jer se naš rad prepoznaje i ne samo vani. Tako smo u odnosu na pretprošlu godinu iz državnog budžeta za sufinansiranje dobili za trećinu veći iznos. On ove godine iznosi 75.000 eura, prije dvije godine je bilo 50.000”, ne bez ponosa ističe Milović, koji je na čelu Saveza od januara 2019. godine.

Šahovski savez uz već održano Prvenstvo Crne Gore očekuju brojni organizacioni izazovi poput Kupa Crne Gore, dva međunarodna turnira za sticanje zvanja i poboljšanja rejtinga, završnica kadetskog prvenstva nakon tri kvalifikaciona turnira u Budvi, Pljevljima i Podgorici, Šahovska olimpijada u Indiji, a zatim i Premijer liga i još dvije lige nižeg rejtinga....

”Kalendar je izuzetno naporan, ali i u Savezu imamo odličan tim entuzijasta, pomoć zaljubljenika u drevnu igru iz privatnog sektora koji nesebično pomažu. Priortitet nam je rad na popularizaciji, projekat Šah u školama traje, uskoro kreće i emisija o šahu na Javnom servisu. Ohrabruje da samo u ŠK Elektroprivreda trenira 40 mališana, na Cetinju stasavaju četiri vanserijska talenta. Ukoliko na dva predstojeća turnira u Turskoj Luka Drašković osvoji i treći velemajstorski bal, zaista ćemo imati godinu za pamćenje. Na titulu velemajstora čekamo već 20 godina kada je to uspjelo Nikoli Đukiću”.

U šahovskoj porodici Milović najuspješnija je crnogorska reprezentativka Aleksandra, intermajstor i višestruka prvakinja Crne Gore, ali...

”Moja supruga je sa fantastičnim prosjekom završila arhitekturu u Beogradu i zbog posla, djece, nije u mogućnosti da bude maksimalno psovećena, ali naša devetogodišnja kćerka Sofija je prvakinja u uzrastu do 14 godina, dok četiri godine stariji sin Ilija osvaja medalje ali se još dvoumi između šaha i košarke, koja je i moja druga najveća sportska ljubav”, navodi Milović, uz poruku za kraj:

”Savez se trudi da organizuje što više međunarodnih turnira kako bi naši mladi šahisti učili i napredovali, a nadamo se da će u kategorizaciji najavljenog zakona o sportu šah dobiti mjesto kakvo zaslužuje i status olimpijskog sporta. Time bi bile otklonjene brojne prepreke napretku”.

Najbolji treneri žele u Crnu Goru

Uprkos čestitkama i priznanjima Šahovski savez Crne Gore ne spava na lovorikama.

”Uočili smo da je najveći problem našeg šaha stručan trenerski kadar, naročito u starijim uzrastima. Rad sa selektorom Ivanom Sokolovom doprinosio je neuporedivo boljim igrama velemajstora Đukića, i moramo ubrzo riješiti problem kvalitetnog stručnog rada i školi našeg šaha".

"Uprilog nam ide podatak da zbog situacije u Ukrajini dvojica njihovih najboljih trenera žele da rade u našem Savezu. Njihovi rezultati su impresivni i to bi doprinijelo procvatu našeg šaha, jer talenat i broj djece koja treniraju je zavidan. Raduje što se i u okruženju odlično radi. Hrvatska je stalno u svjetskom vrhu, Srbija sada strahovito napreduje u povratku na stare staze uspjeha”, kaže Jovan Milović.

Bonus video: