Protokol BiH i Crne Gore destruktivan po Republiku Srpsku

Na 27. sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, održanoj 5. aprila 2016. godine, ova tačka ponovo je uvrštena u dnevni red i Predstavnički dom je donio odluku o davanju saglasnosti za ratifikaciju Protokola
97 pregleda 10 komentar(a)
Republika Srpska parlament, Foto: Banjalukain.com
Republika Srpska parlament, Foto: Banjalukain.com
Ažurirano: 07.04.2016. 13:17h

Vlada Republike Srpske smatra da je smatra da je odluka o ratifikaciji Protokola o prekograničnom nadzoru između Savjeta ministara BiH i Vlade Crne Gore destruktivna po vitalni interes Republike Srpske.

MUP RS je većš ranije (2011. i 2013. godine) ukazao Ministarstvu bezbjednosti BiH da nacrt protokola krši ustavno uređenje i pogrešno prezentovanje bezbjednosonog sistema u BiH.

"Član 4. Protokola navodi Direkciju za koordinaciju policijskih tijela BiH kao nadležni organ u odnosu ugovornih strana, što nije u skladu sa zakonom. S obzirom da službenici Direkcije nemaju ovlašćenja za obavljanje poslova koji su predmet Protokola, očigledno je da bi se ratifikacijom istog izvršio direktan prenos nadležnosti sa entitetskih organa za sprovođenje zakona, u ovom slučaju MUP-a RS i MUP-a FBiH na nivo zajedničkih organa BiH", saopšteno je iz Vlade RS-a.

Predsjedništvo BiH je 3. novembra 2015. godine ovlastilo ministra bezbjednosti Dragana Mektića da potpiše ovaj Protokol u identičnom tekstu, što ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić i čini 7. decembra 2015. godine i upućuje ga u zakonsku proceduru na ratifikaciju.

Na 27. sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, održanoj 5. aprila 2016. godine, ova tačka ponovo je uvrštena u dnevni red i Predstavnički dom je donio odluku o davanju saglasnosti za ratifikaciju Protokola.

"Iz svega navedenog, vidljivo je da navedeni Protokol nije u skladu sa pozitivnim pravnim propisima Republike Srpske i BiH, te da predstavlja prenos nadležnosti sa nivoa Republike Srpske na nivo BiH. Shodno svemu navedenom, Vlada Republike Srpske smatra da se Protokol može ratifikovati samo u slučaju izmjene člana 4. na način da se kao nadležni organi ugovorne strane BiH predvide entitetska ministarstva unutrašnjih poslova. Dakle, navedeni protokol potrebno je povući iz dalje zakonske procedure i vratiti na usaglašavanje", ocjenili su iz Vlade RS-a.

Bonus video: