Kosovo: Nema dogovora oko demarkacije granice sa Crnom Gorom

Premijer Kosova Isa Mustafa je poslije sastanka novinarima izjavio da je tokom razgovora izrazio uznemirenje zbog blokade rada Skupštine Kosova i da sa opozicijom treba raditi na pronalaženju rješenja
55 pregleda 5 komentar(a)
Sporzum o razgraničenju Crna Gora i Kosovo, Foto: Predsjednik.me
Sporzum o razgraničenju Crna Gora i Kosovo, Foto: Predsjednik.me
Ažurirano: 08.02.2016. 11:24h

Sastanak predstavnika kosovskih političkih partija kod predsjednice Kosova Atifete Jahjaga završen je danas bez konkretnog dogovora o izlasku iz političke krize zbog blokade Skupštine koju organizuje opozicija nezadovoljna sporazumima sa Srbijom i o demarkaciji granične linije sa Crnom Gorom.

Premijer Kosova Isa Mustafa je poslije sastanka novinarima izjavio da je tokom razgovora izrazio uznemirenje zbog blokade rada Skupštine Kosova i da sa opozicijom treba raditi na pronalaženju rješenja.

Što se tiče Sporazuma o Zajednici opština sa srpskom većinom, koji opozicija osporava, Mustafa je rekao da je Ustavni sud jasno odredio šta treba uraditi.

"Zatražili smo prekid nasilja i pozivamo opoziciju da dođe u Skupštinu Kosova, jer treba da radimo na ostvarivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i o liberalizaciji viza", rekao je Mustafa novinarima.

Lider Demokratske partije Kosova i prvi zamjenik premijera Hašim Tači je novinarima izjavio da su na sastanku predložili lideru opozicione Alijanse za budućnost Kosova Ramušu Haradinaju da predstavnici te stranke budu dio međunarodne komisije za demarkaciju granične linije sa Crnom Gorom, na šta nisu dobili konkretan odgovor od Haradinaja.

Tači je rekao da na sastanku nije bilo razgovora o predstojećem izboru predsjednika Kosova i vanrednim parlamentarnim izborima pošto su ta pitanja uređena Ustavom Kosova.

"Skupština je mjesto gde treba razgovarati o svim nesporazumima i neslaganjima", rekao je Tači.

Mandat predsjednici Kosova Atifete Jahjaga ističe 6. aprila, a ako ne bude izabran novi predsjednik raspisuju se vanredni parlamentarni izbori. Predsjednik Kosova bira se u parlamentu.

Lider Alijanse za budućnost Kosova Ramuš Haradinaj je poslije sastanka rekao da je izrazio zabrinutost zbog toga što je vladajuća koalicija "zarobila državu".

"Zemlja treba da ide na izbore i predsjednik treba da bude izabran neposredno od naroda", rekao je Haradinaj i dodao da je opozicija ujedinjena i da će se to vidjeti 17. februara za kada je zakazan novi protest.

Sastanku koji je sazvala predsjednica Kosova Atifete Jahjaga pored Mustafe, Tačija i Haradinaja prisustvovali su i predsjednik Srpske liste Slavko Simić, predsjednik Turske demokratske partije Kosova Mahir Jagdjilar, šef kancelarije EU na Kosovu Samuel Žbogar i američki ambasador Greg Delavije.

Na sastanak su pozvani i lideri opozicionih pokreta Samoopredjeljenje i Incijative za Kosovo Visar Imeri i Fatmir Ljimaj, koji su odbili da učestvuju na sastanku.

Oni su naveli da jedino mogu da razgovaraju o zakazivanju prijevremenih parlamentarnih izbora.

Šef kancelarije EU na Kosovu Samuel Žbogar i ambasador SAD na Kosovu Grega Delavijea prisustvovali su sastanku u svojstvu posmatrača.

Očekuje se da se tokom dana o sastanku saopštenjem izjasni i predsjednica Kosova.

Bonus video: