Demonstracije desetina hiljada pristalica opozicije u Prištini protiv formiranja Zajednice srpskih opština, ali i protiv aktuelne vlade, trenutni je vrhunac nemira koji u novopečenoj državi traju već mjesecima.
Tomas Rozer, dopisnik austrijskog dnevnika Prese, piše da je zgrada kosovskog parlamenta bila obasjana jarkim plamenovima – „bezbrojni demonstranti su je gađali molotovljevim koktelima, baš kao i zgradu vlade – čak i u sporednim ulicama punim dima suzavca, bilo je sukoba pripadnika opozicije i policije.“ „Ogorčeni“ ministar spoljnih poslova Hašim Tači je rekao da su ti sukobi „napad na partnere Kosova – SAD, EU i NATO, koji ugrožavaju liberalizaciju viznog režima, formiranje kosovske armije, razvoj privrede i strane investicije“.
„Demonstracije desetina hiljada pristalica opozicije, koji traže ostavku vlade i poništavanje sporazuma o normalizaciji odnosa sa Srbijom koji forsira EU, trenutni je vrhunac nemira koji u novopečenoj državi traju već mjesecima. Višestrukim bacanjem suzavca u sali parlamenta, radikali pokret 'Vetevendosja' (Samoopredeljenje) koji predvodi opoziciju je treći put od oktobra do danas potpuno blokirao rad skupštine.“
„Ali, nije samo ogorčeni otpor stvaranju Zajednice srpskih opština ono što ovoj maloj državi […] ne da mira. Tu je i nepomirljivost vlade i opozicije, otkako je Tači, bivši premijer i šef Demokratske partije Kosova (PDK), u koalicionom pokeru, poslije izbora 2014. uz pomoć Ustavnog suda nasankao aktuelne opozicione stranke i tadašnjeg šefa opozicije i današnjeg premijera Isu Mustafu iz Demokratske lige Kosova (LDK), pridobio za veliku koaliciju. Mustafin potez je razočarao mnoge pristalice LDK, ali čak ni novi izbori koje traži opozicija, prema anketama i mišljenju analitičara, ne bi doveli do bitne promjene u odnosu snaga: sa svojim nasilničkim istupima i napadima suzavcem, pokret 'Samoopredjeljenje', bez obzira ne veliko nezadovoljstvo, ne bi mogao da privuče nove slojeve birača.“
„Iako ima udobnu većinu, koalicija LDK-PDK premijera Mustafe nije sigurna u sedlu […] Hašim Tači, kao nasljednik predsjednice Atifete Jahjage, u toj koaliciji nije baš nesporan. Kao ministar spoljnih poslova, već godinama neprikosnoveni najmoćniji čovek Kosova, i pored sporazuma o pridruživanju sa EU, prošle godine je morao da pretrpi više neuspjeha. Tako je propao pokušaj Kosova da bude primljeno u Unesko, građani Kosova nijesu oslobođeni šengenskih viza, a još uvijek se ne zna kada će biti formirana kosovska armija.“
„No, prije svega je rivalitet između LDK i PDK ono što bi moglo da pokvari njegove planove. Više poslanika LDK je već najavilo da neće dati Tačiju svoj glas kao predsjedničkom kandidatu u aprilu. A ako Tači ne bi osvojio dovoljno glasova poslanika, kraj koalicije bi bio neizbježan – baš kao i novi izbori.“
Dnevnik Cajt onlajn piše da je opozicioni političar Fatmir Ljimaj iz stranke Alijansa za budućnost Kosova zatražio nove izbore i optužio vladu da stavlja na kocku suverenost Kosova. Opozicija već nedjeljama blokira sednice parlamenta bacanjem suzavca i jaja kao i koncertima zvižduka. Opozicija je u zemlji sa dva miliona stanovnika sakupila 200.000 potpisa za održavanje referenduma koji vlada odbacuje.“
„Kosovo se 2008. jednostrano proglasilo nezavisnim od Srbije. Vlada Srbije i kosovski Srbi ne priznaju tu nezavisnost. Normalizacija odnosa između Beograda i Prištine je preduslov za pristup Srbije EU. I kosovska vlada bi u Evropsku uniju.“
Bonus video: