Glavni urednik lista "Kurir" Milan Lađević, odgovorna urednica tog lista Marija Kordić i vlasnik Adria medija grupa (AMG) Aleksandar Rodić danas su na saslušanju u policiji, saopštila je AMG.
Saslušanje Lađevića počelo je u 12 sati u Upravi kriminalističke policije, a kako se navodi pozvan je zbog izazivanja panike i nereda.
Nakon njega u 14 sati bilo je zakazano saslušanje Aleksandra Rodića koje još uvijek traje, dok je za 16 časova zakazano saslušanje Marije Kordić.
"Ovo je samo još jedan u nizu pritisaka i zastrašivanja radnika u Kuriru i cijeloj Adrija Mediji Grupi koja zapošljava više od 700 ljudi. Režim je, izgleda, zaboravio da je prošlo vrijeme kada su se novinari privodili i saslušavali zbog verbalnog delikta, kao i to da je kleveta prije tri godine, u skladu sa evropskim zakonima, ukinuta kao krivično djelo", navodi se u saopštenju AMG-a.
Ranije danas u Prvo osnovno tužilaštvo u Beogradu stigla je krivična prijava protiv bivšeg direktora lista "Kurir" Aleksandra Kornica kojom se tereti za krivično djelo lažno prijavljivanje.
Krivičnu prijavu je osnovnom tužilaštvu prosledilo Više tužilaštvo u Beogradu koje je juče odbacilo Kornicevu krivičnu prijavu protiv Damira Dragića i glavnog i odgovornog urednika lista "Informer" Dragana J.Vučićevića, jer je utvrdilo da oni nisu izvršili krivična djela prinude, povrede slobode govora i javnog istupanja i krivicnog djela zloupotrebe povjerenja.
Kornic je u prijavi opisao navodni sastanak u zemunskoj kafani sa Vučićevićem, Dragićem, kao i premijerom Srbije Aleksandrom Vučićem i njegovim bratom Andrejom, a njene navode u nedjelju je objavio list "Kurir".
UNS zabrinut zbog saslušanja urednika Kurira
Udruženje novinara Srbije (UNS) izrazilo je danas zabrinutost zbog pozivanja glavnog urednika Kurira Milana Lađevića i odgovorne urednice Marije Kordić na saslušanje u policiju.
Kako je UNS-u rekao glavni i odgovorni urednik Kurira Milan Ladjević poziv na saslušanje poslat je po članu 343 Krivičnog zakonika, koji govori o izazivanju panike i nereda.
UNS je podsetio da su novinari dužni da prilikom objavljivanja navoda iz krivičnih prijava poštuju Kodeks novinara Srbije i ne predstavljaju sumnje kao činjenice.
Takodje, mediji prilikom objavljivanja tvrdnji iz krivičnih prijava moraju da poštuju pretpostavku nevinosti, kao i da sa dužnom novinarskom pažnjom, iz najmanje dva nezavisna izvora, provere navode koje objavljuju.
"UNS očekuje da nadležni poštuju pravo javnosti da bude informisana o svim bitnim dešavanjima i ispita navode koje mediji objavljuju", navedeno je u saopštenju
Bonus video: