Ambasade Sjedinjenih Država i Evropske unije osudile su sinoć nasilje koje posljednjih dana potresa Makedoniju.
„Pridružujemo sa građanima širom zemlje i političkim liderima u osudi nasilj“, navodi se u zajedničkom saopštenju, u kome su takođe upućeni izrazi saučešća premijeru Nikoli Gruevskom i makedonskom narodu zbog smrti osam policajaca koji su dan ranije ubijeni u Kumanovu.
SAD, EU, Velika Britanija, Njemačka, Francuska i Italija su takođe ponudile svoju pomoć makedonskim vlastima.
„Pozdravljamo inicijativu šefa države da se sastane sa svim političkim strankama,“ stoji u saopštenju, uz poziv građanima da se uzdržavaju od nasilja i da pokažu smirenost prilikom novih okupljanja.
„Mirno uživanje demokratskih prava i odbacivanje agresivnih akata prema svojim sugrađanima – bez obzirali da li su u pitanju policajci ili demonstranti - predstavlja odgovarajuću počast hrabrosti i žrtvovanja onih koji su dali svoje živote u službi narodu Makedonije“.
Ambasadori su juče razgovarali sa Gruevskim, tokom kojeg je, kako se navodi, potvrđeno prijateljstvo naroda ovih zemalja i organizacija sa makedonskim narodom.
„Već dugo podržavamo napore Makedonije da se pridruži EU i NATO, a kao prijatelji i partneri smo izrazili i zabrinutost zbog političke krize,“ stoji u saopštenju.
Ambasadori su, kako se ističe, izrazili zabrinutost premijeru što njegova vlada nije ostvarila napredak u slučajevima koji se odnose na navodne zloupotrebe položaja od strane njegove vlade o kojima posljednjih mjeseci ukazuje lider opozicionog SDSM-a Zoran Zaev.
„Ovaj nastavak neaktivnost baca ozbiljnu sumnju na posvećenost Vlade Makedonije demokratskim principima i vrijednostima evro-atlantske zajednice“, stoji u saopštenju ambasada, uz upozorenje da će ukoliko ne bude konkretnih akcija biti „podriven napredak Makedonija ka članstvu u EU i NATO“.
Ambasade su izrazile i očekivanja da će u slučaju objelodanjivanja prisluškivanih razgovora, koji su jasno ukazali na neprihvatljivo ponašanje ljudi na vlasti, odgovarajuće političke i pravne mjere biti preduzete protiv onih koji suza te zloupotrebe odgovorni.
„U cilju rješavanja institucionalne slabosti koju su ukazali ovi snimci, pozivamo vlasti da razmotre konkretne reforme, uključujući integritet izbornog sistema, slobodu medija, nezavisnost sudstva, slobodu govora i zaštitu zvižđača“.
Bonus video: