Vlada Hrvatske treba da donese odluku o osnivanju državnog odbora za organizaciju 20. godišnjice "Oluje".
To je određeno pošto nema saglasnosti o mjestu i načinu proslave te hrvatske vojno-policijske akcije.
Uz predstavnike državnog i vojnog vrha, u odboru će, kako je predloženo, biti četiri penzionisana generala, učesnika "Oluje" – Ante Gotovina, Mladen Markač, Petar Stipetić i Marijan Mareković.
Vlada i predsjednica države ne slažu se oko toga treba li uz svečanost u Kninu održati i vojnu paradu u Zagrebu. Vlada je najavila osnivanje državnog odbora da bi "Oluja" bila primjereno i dostojanstveno obilježena.
Iako je predsjednica Kolinda Grabar- Kitarović najprije bila za obilježavanje "Oluje" u Zagrebu i Kninu 5. avgusta, odustala je od podrške toj ideji. Ona je prije dva dana rekla da je sporenje oko načina i mjesta proslave "Oluje" postalo nešto što razdvaja naciju, pa smatra da treba odustati od vojne parade u Zagrebu i organizovati je iduće godine na Dan oružanih snaga.
Namjera premijera Zorana Milanovića iz Socijaldemokratske partije (SDP) da se 20. godišnjica Oluje obilježi 5. avgusta najprije u Kninu, a potom uveče u Zagrebu izazvala je oštre kritike dijela branitelja i opozicione Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) iz koje dolazi aktuelna hrvatska predjsednica. Oni smatraju da Knin treba da ima prednost u odnosu na Zagreb kada je riječ o tom datumu.
Obilježavanje "Oluje" još je jedna tačka sporenja premijera i predsjednice, odnosno SDP i HDZ u izbornoj godini. Redovni parlamentarni izbori treba da budu održani krajem ove ili početkom iduće godine.
Centar za mirovne studije apelovao je danas na premijera i predsjednicu da odustanu od vojne parade i tako pošalju snažnu poruku predanosti miru u Hrvatskoj. "Smatramo da je takvo obilježavanje vojno-policijske akcije, u kojoj je ubijeno stotine ljudi – civila, vojnika i policajaca, nepromišljeno jer se time iz sjećanja na rat izvlače primarno vojni elementi, a ne promovišu napori koje kao društvo činimo da se rat više nikada ne ponovi", navodi se u saopštenju.
Ističe se da je "umjesto mahanja zastavama i postrojavanja vojnih jedinica, potrebno rasvijetliti činjenice o stradalima, nestalima i raseljenima u 'Oluji' i procesuirati zločine počinjene nad civilnim stanovništvom".
Bonus video: