VMRO DPMNE od Ustavnog suda Makedonije traži poništenje Zakona o jeziku

Prema najvećoj opozicionoj partiji, Zakon o jezicima koaliciona vlast SDSM i DUI je donijela nasilno, gazeći Ustav, zakone i procedure za donošenje i objavljivanje zakona
608 pregleda 0 komentar(a)
Skoplje, Foto: Shutterstock
Skoplje, Foto: Shutterstock

Makedonska opoziciona partija VMRO DPMNE danas je Ustavnom sudu Makedonije podnijela incijativu za ocjenu ustavnosti Zakona o upotrebi jezika i zatražila da do donešenja ocjene bude stopirana njegova primjena.

Prema najvećoj opozicionoj partiji, Zakon o jezicima koaliciona vlast SDSM i DUI je donijela nasilno, gazeći Ustav, zakone i procedure za donošenje i objavljivanje zakona.

Generalni sekretar VMRO DPMNE Igor Janušev je rekao da je, kako ga je nazvao, zakon o dvojezičnosti u potpunosti u suprotnosti sa amandmanom 5 Ustava Makedonije koji kaže da je "na cijeloj teritoriji Makedonije i u njenim međunarodnim odnosima službeni jezik makedonski i njegovo ćirilično pismo".

"Zakonom o dvojezičnosti makedonski jezik se izjednačava sa svakim drugim jezikom kojim govori 20 odsto građana Makedonije i time se makedonski jezik, od kohezivnog faktora u društvu, pretvara u jedan od dva službena jezika, što je nezakonito i protivustavno"”, rekao je on na konferenciji za novinare.

Kak je istakao Janušev, VMRO DPMNE apeluje na Ustavni sud da sa "najvećom hitnošću, poštujući Ustav i uspostavljene prakse, donese odluku kojom će ukinuti" Zakon o upotrebi jezika.

Najveća makedonska opoziciona partija je u petak podnijela i krivične prijave protiv predsjednika parlamenta Talata Džaferija i direktora Služenog vjesnika, jer su Zakon o upotrebi jezika (koji je usvojen prije godinu dana) prošle sedmice objavili bez potpisa predsjednika države (koji odbija da ga potpiše iako ga na to obavezuje Ustav).

Bonus video: