Srbi su najstarija nacija u Evropi, imajući u vidu prosječnu starost stanovništva. Statistika kaže da žene rađaju u prosjeku 1,4 djece, a da je prosječan broj pobačaja 2,8, istaknuto je danas na skupu "Zaštita majčinstva u Srbiji".
Ministar za rad, zapošljavanje boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin istakao je da su demografski podaci zastrašujući i da se sva ministarstva, nevladine organizacije moraju uključiti da se slika promijeni.
"Svi ćemo se angažovati i svi ćemo raditi na promjeni ovih podataka. Nije samo ekonomija u pitanju. Zastrašujuće je da u Srbiji žene imaju više pobačaja, nego rađanja djece. Ovdje govorimo o pobačajima koji su urađeni voljno i iz milion i jedog razloga", naglasio je Vulin.
On je dodao da je država preduzela neke korake i da je pojedinim zakonskim rješenjima pokušala da olakša porodicama sa djecom i kao primjer naveo Zakon o radu koji je predvidio vrijeme koje majke mogu da odsustvuju sa posla zbog dojenja i najavio usvajanje zakona o finansijskoj podršci porodica sa djecom i zakona o socijalnoj zaštiti.
Organizatori skupa, predstavnici Udruženja "Roditelj", kažu da je država u posljednjih nekoliko godina dosta uradila na zakonodavnom planu, ali da je ostalo dosta neriješenih pitanja, kao i da su lokalne zajednice najslabija karika u lancu.
"Strategijom za podsticaj rađanja predviđeno je da lokalne samouprave budu nosioci mnogih mjera i aktivosti u zaštiti roditeljstva", naglasila je predsjednica udruženja Dragana Soćanin.
Ona je dodala da mnogo toga može da se uradi već sada i bez izdvajanja dodatnog novca, resursima koji postoje u zajednici.
Kao primjer navela je usklađivanje radnog vremena vrtića sa radnim vremenom roditelja, koji je u Beogradu regulisano, ali poblem postoji u ostatku Srbije, kao i da bebi frendli sistem u porodilištima zahtjeva bolju organizaciju i bolji pristup.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar naglasio je da se radi na oživljavanju savjetovališta u domovima zdravlja koji bi uticali da se shvati značaj dojenja, da roditelji shvate prednosti majčinog mlijeka.
On je naglasio da je ministarstvo zdravlja preduzelo mjere kako bi se poboljšala hrana u porodilištima i dodao da su donijete preporuke, standardi kako treba da izgledaju jelovnici u porodilištima.
"Preporuke su upućene svim direktorima porodilišta i od 1. septembra ova odredba stupa na snagu", rekao je Lončar.
Direktor Kancelarije UNICEF-a u Srbiji Mišel San-Lot rekao je da je Srbija na zakonodavnom nivou pomoći porodicama sa djecom dosta uradila, ali da postoje problemi sprovođenja u praksi.
On kaže da veliki broj žena započinje dojenje beba nakon porođaja, ali da brzo prelaze na mliječnu formulu i kritikovao zdravstvene ustanove u kojima se reklamiraju mliječne formule i ljekari koji porodiljama savjetuju dohranu za bebe od četvrtog mjeseca.
Bonus video: