"Oluja": Ekshumirano 875 žrtava

Akciju "Oluja" hrvatska vojska je izvela prije 19 godina 4. avgusta, kada je protiv krajiških Srba angažovano 200.000 vojnika
58 pregleda 4 komentar(a)
Veljko Odalović, akcija Oluja, Foto: BETAPHOTO
Veljko Odalović, akcija Oluja, Foto: BETAPHOTO
Ažurirano: 01.08.2014. 14:21h

Do sada je ekshumirano 875 žrtava "Oluje", a još 215 čeka na ekshumaciju, rečeno je pred obilježavanje 19. godišnjice stradanja Srba u toj akciji.

Komisija za nestala lica prisustvovala je na ukupno 1.225 ekshumacija u Hrvatskoj, a iz Udruženja porodica nestalih upozorili su da su i poslije 19. godina počinioci i dalje nedodirljivi, a da sudbine nestalih ostaju neriješene.

Ukazujući na probleme sa kojima se suočavaju, oni su uputili apel institucijama Vlade Hrvatske da, kako kažu, ne produbljuju bol porodicama odugovlačenjem procesa već da ga ubrzaju i skrate vrijeme do istine, ne prikrivaju zločine minimiziranjem brojki srpskih žrtava, kao i da prihvate činjenicu o počinjenim zločinima nad Srbima i procesuiraju počinioce.

"Do sada u Hrvatskoj ukupno imamo 1.225 ekshumiranih tijela i još 237 grobnih mjesta koje nisu ekshumirana", rekao je predsjednik Komisije Vlade Srbije za nestala lica Veljko Odalović.

On je naveo da je od 1.225 ekshumiranih žrtava do sada indentifikovano 799 njih, a da još 426 žrtva, čijoj je ekshumaciji Komisija prisustvovala, nisu indentifikovane, dodajući da ima neusaglašenih podataka o broju grobnih mjesta.

Navodeći da je Komisija od Hrvatske zatražila provjeru još 15 lokacija dobijenih od udruženja, Odalović je istakao da će se od jeseni nastaviti sa novim indetifikacijima i obilaskom novih lokacija poput Gornjeg selišta gdje, prema podacima Komisije, ima 88 posmrtnih ostataka.

"Tema je teška i bolna, a podrška javnost je važna da bi proces imao bolje rezultate", rekao je Odalović dodajući da dva problema - ne kažnjavanje počinilaca i ne rješavanje sudbine nestalih, najviše bole i najteže pogađaju porodice.

Ocjenjujući da se Komisija bori za utvrđivanje pravih podataka i činjenica, Odalović je istakao da bi baze i evidencije bile mnogo uređenije, kao i da bi se lakše radilo da je bilo više volje na drugim stranama da se to riješi.

"Do sada je ekshumirano 875 žrtava 'Oluje', još uvek ima 215 žrtava u registrovanim grobnim mjestima neekshumiranih što je ukupno 1.090 žrtava", rekao je jedan od predstavnika Udruženja Čedomir Marić da je ukupno registrovano oko 1.600 žrtava.

Akciju "Oluja" hrvatska vojska je izvela prije 19 godina 4. avgusta, kada je protiv krajiških Srba (oko 230.000 žitelja sa oko 30.000 vojnika) angažovano 200.000 vojnika. Narod zapadne Krajine, njih preko 220.000, natjeran je da napusti svoje domove i ode u Srbiju i Republiku Srpsku.

Rješavanje sudbina nestalih važno za region

Predsjednik Komisije Vlade Srbije za nestale Veljko Odalović ocijenio je danas da je rješavanje sudbine nestalih lica veoma važno za porodice žrtava ali i za ukupnu stabilizaciju stanja u regionu.

Na konferenciji za novinare Udruzenja porodica nestalih i poginulih "Suza", Odalović je rekao da će na jesen uslijediti nastavak rada Komisije na terenu i da je to dio sporazuma sa Hrvatskom.

On je rekao da je pomoć koju Komisija dobija od Udruženja porodica nestalih vrlo bitna jer su na osnovu njihovih podataka o pronađenim grobnicama podnijeli zahtjev Hrvatskoj za provjeru tih lokacija.

Članovi Udruženja porodica nestalih su iznijeli probleme sa kojima se suočavaju u postupcima ostvarivanja svojih prava u Hrvatskoj i dodali da zbog odugovlačenja sudskih postupaka i velikih troškova sve više porodica odustaje od traženja pravde na sudu u Hrvatskoj.

Bonus video: