Skoro polovina građana Makedonije na predstojećem referendumu glasaće za dogovor sa Grčkom o promjeni imena države, a oko petina protiv, pokazuje anketa američkog Međunarodnog republikanskog instituta (IRI).
Kako su prenijeli makedonski mediji, za rješavanje spora sa Grčkom namjerava da glasa 49 odsto, protiv je 22 procenta, a za bojkot referenduma o promjeni imena države u Sjeverna Makedonija opredijelilo se 16 odsto ispitanika.
Prema anketi, koja je urađena pred referendum 30. septembra, 13 procenata isptanika još ne zna da li će učestvovati ili ne želi o tome da govori.
Skoro dvije trećine makedonskih građana želi da se riješi spor oko imena sa Grčkom i da Makedonija postane članica EU i NATO.
Ukupno 57 procenata anketiranih, od kojih 37 odsto u potpunosti, a 20 odsto donekle podržava predlog da se Makedonija učlani u EU i NATO pod novim imenom “Republika Sjeverna Makdonija”.
Tih 57 odsto Makdonaca, kako se navodi, veruju da korist od članstva u EU i NATO opravdava prihvatanje novog imena, koje je predviđeno dogovorom sa Grčkom o rješavanju trodecenijskog spora.
O Dogovoru sa Grčkom i promjeni imena države negativno se izjasnilo 38 odsto, od kojih 28 odsto u potpunosti, a 10 odsto djelimično.
Istovremeno, podrška članstvu u EU i NATO nastavlja da raste. Broj građana Makedonije koji podržavaju učlanjenje u EU porastao je na 83 odsto, što je povećanje od šesto odsto u odnosu na avgust 2017, a 11 u odnosu na mart iste godine.
Podrška ulasku Makdonije u NATO ostala je na snažnih 77 odsto, navode mediji.
“Kako se Makdonija približava ovom važnom referendumu podrška za komprolisno rješenje spora oko imena, koje bi otvorilo vrata za članstvo u EU I NATO, ukazuje na snažnu naklonost ka ovim transatlantskim institucijama”, ocijenio je vršilac dužnosti regionalnog direktora IRI za Evropu Pol Mekarti.
Anketa IRI pokazuje i stalni trend povećanog optimizma i percepcije nacionalne stabilnosti. Da se zemlja kreće u dobrom pravcu smatra 37 odsto anketiranih Makdonaca, što je povećanje od 10 odsto u odnosu na avgust 2017, kao i 10 odsto više nego u martu prošle godine.
Percepcija stabilnosti je isti tako visoka. Procenat anketiranih koji smatraju da je Makedonija stabilnija danas nego prije godinu iznosi 37 odsto i nadmašuje one koji vjeruju suprotno (25 procenata), što je prvi put u posljednjih devet godina.
Anketa IRI je sprovedena od 28. juna do 15. jula na reprezentativnom uzorku od 1.100 građana Makedonije.
Bonus video: