Broj poginulih u poplavama u Bosni i Hercegovini povećan je na 22, nakon što je u Domaljevcu u Bosanskoj posavini pronađeno tijelo još jedne utopljene osobe.
Načelnik Domaljevca Željko Josić saopštio je da je to druga žrtva poplava koje su zahvatile tu opštinu.
Ranije je objavljeno da je u poplavama na teritoriju Republike Srpske poginulo 18 osoba, dok se troje utopilo u Federaciji BiH.
Iako vodostaj Save uz Bosansku posavinu opada, voda se sporo povlači, a u nekim djelovima Domaljevca je i dalje do tri metra, prenijela je Hina.
"Mi smo pred velikom katastrofom", rekao je Josić za TV Federacije BiH, upozorivši da bi se na prirodno povlačenje vode moglo čekati mjesecima.
U nekim djelovima još na snazi vanredno stanje
Štabovi za vanredne situacije u Šamcu, Doboju i Bijeljini smatraju da je neophodno zadržati vanredno stanje u ovim lokalnim zajednicama, najviše pogođenim poplavama koje su proteklih dana zahvatile RS.
U Šamcu se voda još zadržava u nekim djelovima grada, iako se radi na njenom ispumpavanju, a stanovništvo čisti ono što je u poplavama uništeno.
U Doboju je i danas dan žalosti, a grad se čisti od kabastog otpada.
Ova dva grada danas je posjetila i premijerka Republike Srpske Željka Cvijanović i istakla da su sada prioriteti saniranje stanja na terenu i mjere za sprječavanje moguće zaraze.
Federalna uprava civilne zaštite (FUCZ) u tri grada na području BiH zahvaćenih poplavama - Maglaju, Žepču i Zavidovićima - djelovala je s dvije mobilne laboratorije namijenjene dekontaminaciji i dezinfekciji širih prostora.
Direktor FUCZ Fahrudin Solak rekao je da je u dosadašnjim aktivnostima najkritičniji dio za širenje mogućih zaraza bio Maglaj zbog velike prašine, ogromnih količina mulja i blata koje su zagadile sve ulice i sambene i druge objekte.
U sjeveroistočnoj Bosni u opštinama Bratunac, Srebrenica, Vlasenica svakodnevno dolazi do novog broja klizišta. Za sada ih prema procjenama CZ RS ima preko 500, a više od 300 osoba je evakuisano.
Ljekari pregledaju stanovništvo
Šesnaest ljekara i medicinskog osoblja Univerzitetskog kliničkog centra (UKC) Sarajevo danas je u Konjević-Polju i Cerskoj pregledalo 150 ljudi.
Uglavnom su to bili hronični bolesnici. Doktori su kazali da se pacijenti žale na grlobolje te na manje stomačne tegobe. Pregladana su 42 djeteta u Cerskoj i zabilježena četiri slučaja svraba.
Ljekari su zaključili da je situacija ohrabrujuća što za sada djeca nemaju osip i da je situacija pod kontrolom, jer nema naznaka za zarazna oboljenja.
Gradonačelnik Brčkog Anto Domić rekao je da se u distriktu stanje stabilizuje. Rade se preventivne mjere kako ne bi došlo do epidemija i stanje je pod kontrolom. Izvršeno je sakupljanje, transport i distribucija uginulih životinja u Inđiju, a sada se dodatno provjerava da li ima propusta po tom pitanju, dodao je Domić.
Bonus video: