Izraelski novinar Josi Melman izjavio je danas da je Srulik Ajnhorn, savjetnik predsjednika Srbije Aleksandra Vučića, "agent haosa", poznat u Izraelu po širenju lažnih informacija o ličnostima i stvaranju veoma otrovne atmosfere koja za posljedicu ima polarizovano društvo.
Za Ajnhorna, koga izraelske vlasti traže da bi ga ispitale o učešću u odavanju državnih tajni njemačkom listu Bild preko Netanjahuove kancelarije, Melman je televiziji N1 rekao da je on radio za premijera Izraela Benjamina Netanjahua kao "spin doktor".
"Takve tipove nazivamo otrovnom mašinom, jer truju izraelsku demokratiju širenjem glasina, teorija zavjere i lažnih vijesti. Nakon što je radio za Netanjahua, otvorio je kompaniju i pružao konsultantske usluge drugim zemljama u regionu, a posebno Srbiji i Vučiću", kazao je Melman.
Upitan o hvaljenju Ajnhornove kompanije Perception Media da su Vučića doveli do gotovo 62 posto glasova na izborima, Melman je rekao da savjetnik srpskog lidera "stoji iza širenja otrovnih poruka i huškanja između rivalskih političkih partija".
"On je kriv za širenje lažnih informacija o ličnostima i stvaranje veoma otrovne atmosfere u kojoj je izraelsko društvo veoma polarizovano. Pretpostavljam da je tako i u drugim zemljama poput Mađarske i Srbije. Kad god postoji desničarski lider, takozvani narodni lider s tiranskim tendencijama, oni to iskorišćavaju. Pokušavaju da potkopaju istinu. Žele izazvati zabunu u javnosti kako ne bi dozvolili da javnost pravi razliku između istine i laži i da u stvari živi u ovakvom haosu. Dakle, na neki način, Srulik Ajnhorn je agent haosa", naveo je Melman.
Dodao je da Ajnhorn jeste tražen u Izraelu, ali da nije bjegunac od zakona, izrazivši uvjerenje da Vučića to ne sprečava da ga i dalje angažuje kao konsultanta.
"U Izraelu je bilo mnogo priča o ovom čovjeku i njegovoj sumnjivoj prošlosti. Činjenica je da se on ne vraća u Izrael, iako ga traže da ga ispitaju službe bezbjednosti, jer su on i neke njegove kolege bile umiješane u odavanje tajni", rekao je Melman.
Melman je kazao da ne bi bio iznenađen da čuje da je Ajnhorn na neki način učestvovao u realizaciji srpske kupovine oružja od Izraela, vrijednog 335 miliona dolara, o čemu je nedavno pisao izraelski list Haaretz.
On je rekao da pretpostavlja da se o ugovoru izraelskog proizvođača oružja Elbit i ministarstva obrane Srbije pregovaralo mnogo mjeseci i da Ajnhorn, ako je bio uključen, nije imao ključnu ulogu.
Naveo je da su lanseri i artiljerijski bacači koje je Srbija kupila od Izraela slični američkom i britanskom naoružanju koje Ukrajina koristi za odbranu od ruske invazije, a da su dronovi Hermes-900 veoma efikasni, ali ne i vrhunski.
"Hermes-900 je veoma efikasan dron, ali ne bih ga nazvao vrhunskim. Zavisi i od toga koliko je unaprijeđen i da li je Srbija kupila noviji model ili neke manje moderne, možda pet, 10 godina stare bespilotne letjelice, koje su još dobre, a u službi su izraelske vojske", kazao je Melman.
O dogovoru izraelskog proizvođača Elbit i ministarstva obrane Srbije, Melman je rekao i da su artiljerijski bacači i rakete "veoma fleksibilni" i da se mogu postaviti na lansere, bilo da se radi o raketama do 40 kilometara ili do 300 kilometara.
"Pitao sam izraelsku vladu, kompaniju Elbit i ministarstvo obrane koje je moralo odobriti svaki vojni posao Izraela da li postoje neka ograničenja, na primjer, da li postoje neke klauzule u ugovoru koje bi zabranile upotrebu tog oružja protiv neke naše prijateljske zemlje ili NATO države, na primjer Hrvatske, a oni su odbili da to komentarišu. Ali, s druge strane, znamo i da je Francuska prodala avione Srbiji, a Francuska je članica NATO-a. Pa pretpostavljam da su tamo postavili neka ograničenja", naveo je Melman.
O trci u naoružanju Srbije i Hrvatske, novinar Haaretza je rekao da se obje strane "sada opremaju do zuba", ali da se nada i da je gotovo siguran da to neće prerasti u vojnu konfrontaciju dviju zemalja.
Odnosi Srbije i Izraela izuzetno su se poboljšali tokom posljednjih nekoliko godina, a posebno u posljednjoj godini, kazao je Melman i dodao da je Izrael to učinio "očajnički zbog municije, zbog rata sa Hamasom u Gazi".
"Srbija je postala jedan od dobavljača municije svih vrsta granata, raketa i eksploziva. Moj list Haaretz i drugi su otkrili da je obavljeno nekoliko letova iz Beograda za Izrael, u izraelske vazdušne baze, radi snabdijevanja Izraela tim eksplozivom i granatama", rekao je Melman.
Bonus video: