Savjet Evrope upozorio je Hrvatsku da ne preduzima nikakve korake koji bi mogli da se smatraju diskriminatornim prema gej zajednici.
Takva reakcija uslijedila je pošto je, na inicijativu katoličkog udruženja, raspisan referendum gdje bi se građani izjasnili da li su za to da se brak Ustavom definiše kao životna zajednica muškarca i žene.
Upozorenje je stiglo pošto je hrvatski Sabor u petak donio odluku o raspisivanju referenduma za 1. decembar, prvog u Hrvatskoj koji se raspisuje na osnovu prikupljenih potpisa građana, pošto je Građanska inicijativa U ime porodice, sakupila više od 740 hiljada potpisa građana koji su zatražili raspisivanje referenduma.
Povjerenik Savjeta Evrope za ljudska prava Nils Muižnieks rekao je za Rojters TV da "članstvo u EU ne jamči automatsko poboljšanje ljudskih prava" kao i da Evropski sud za ljudska prava daje vrlo širok manevarski prostor zemljama članicama u vezi istopolnih brakova i partnera.
Zapadne novinske agencije prenijele su vijest o referendumu kao o odlučivanju o zabrani istopolnih brakova, prenosi Tanjug.
Italijanska ANSA izvijestila je da je hrvatski parlament velikom većinom glasova odlučio da raspiše referendum na inicijativu "konzervativnog katoličkog udruženja" koje se protivi "hipotetičkom uvođenju istopolnih brakova".
Austrijska APA takođe je navela da se, indirektno, radi o zabrani istopolnih brakova i objašnjava da, ako rezultat referenduma bude potvrdan, to će automatski značiti da odluka postaje dio Ustava.
I francuska agencija AFP pisala je da je Sabor odobrio održavanje referenduma "protiv istopolnog braka" uprkos protivljenju aktivista za prava homoseksualaca koji kažu da se radi o diskriminaciji.
AFP navodi da u hrvatskom Ustavu trenutno nema definicije braka, da istopolni brak nije dopušten, ali da konzervativci žele da blokiraju takvu mogućnost pošto je vlada najavila legalizaciju registrovanog istopolnog partnerstva.
Bonus video: