Oko 1.500 policajaca protestovalo je danas u centru Zagrebu, prvo na Trgu bana Jelačića, a onda i pred zgradom vlade. U govoru koji je održan na trgu su kritikovali što država nema novca za otpremnine policajcima a spašava gubitaška državna preduzeća.
Povod za okupljanje policajaca je najavljeno odbijanje prava na veći iznos otpremnina.
"Sramotno je da Vlada ne želi da izdvoji dodatnih 30 miliona kuna (četiri miliona eura) godišnje za otpremnine policijskih službenika", rečeno je na protestu pred zgradom vlade kojoj je poručeno da će, ako ne ispuni njihove zahtjeve, drugi put doći u većem broju i preduzeti "iznenađujuće, ali legitimne korake".
Policija je, šetajući s transparentima kojima se prozivao aktuelni ministar unutrašnjih poslova Ranko Ostojić kritikovala vladu zbog "sramne odluke" o odlaganju primjene propisa o otpremninama u zakonu o policiji na 2016. godinu.
Potpredsjednik Sindikata hrvatske policije Branko Koren upozorio je da "vlada nema 30.000 do 50.000 kuna za otpremnine policijskih službenika, hrvatskih branilaca koji su se zaposlili u MUP-u zbog odbrane hrvatskog suvereniteta, a sada odlaze u penziju, a istovremeno ima pare za otpremnine zaposlenih u državnim preduzećima koja posluju s gubitkom".
"Vladi nije problem izdvojiti nekoliko stotina miliona kuna za sanacije državnih preduzeća, vječnih gubitaša, ili za otpremnine u državnim preduzećima, ali ne želi izdvojiti dodatnih 30 miliona kuna više godišnje za otpremnine policijskih službenika, što je sramno", rekao je Koren.
Policajci su se do sada odrekli šest odsto plate, prigodne isplate za Božić, regresa, dobrog dijela jubilarnih nagrada, kao i 800 do 1.000 kuna (106,4 do 133 eura) za troškove prevoza.
Rekavši da je žalosno da su policijski službenici dovedeni u situaciju gdje se za svoju egzistenciju moraju boriti po trgovima, Koren je rekao da sadašnja vlada, kao i sve dosadašnje, ima maćehinski odnos prema zaposlenima u MUP-u.
"Gospoda iz Sabora i vlade ove poruke treba da shvate krajnje upozoravajućim jer ćemo drugi put doći u mnogo većem broju", rekao je on.
Predsjednik Sindikata policije Hrvatske (SPH) Dubravko Jagić rekao je da se protestom ne bore samo za otpremnine, već i za prava policijskih službenika čiji se rad, kako je rekao, ne cijeni ni poštuje.
"Pojedini ministri će, ako imaju imalo morala odstupiti sa svojih mjesta jer su nesposobni raditi posao koji rade", rekao je Jagić.
Naglasio je da policija uvijek mora obavljati svoje dužnosti, ali da postoji mogućnost da naprave neke stvari koje se vladi neće svidjeti, a nisu protivzakonite.
Sindikati su nezadovoljni kompromisnim predlogom dobijenim nakon sastanka s predstavnicima vlade, kojim se na 1. januara 2016. odgađa primjena propisa o otpremninama u Zakonu o policiji.
Tim predlogom nije propisan minimalni iznos otpremnina, iako su tražili da visina visina otpremnine za 2013., 2014. i 2015. neće biti niža od pet prosječnih plata, što nije prihvaćeno.
Galerija
Bonus video: