Trideset i osam godina poslije smrti Josipa Broza Tita, ostrvce Vanga, gdje je bila rezidencija bivšeg jugoslovenskog predsjednika, uskoro će biti otvoreno za turiste, piše „Jutarnji list“.
Još se čeka odluka hrvatske vlade o tome pod kojim uslovima bi turisti mogli dolaziti u obilazak rezidencija koje su oduvijek bile pod strogim sigurnosnim mjerama.
Sve je spremno da prvi posjetioci dođu na Vangu koja je godinama zatvorena za javnost, a u pripremi su dvije VIP ture po Brionima koje će omogućiti turistima da vide i sve objekte koje je koristio Tito.
Problem je samo u tome što još nisu dogovoreni uslovi kako će turisti posećivati Vangu, jer je riječ o zaštićenom objektu za koji je do sada trebalo imati posebnu dozvolu.
Ernesto Che Guevara ve Josip Broz Tito, Hırvatistan'ın Vanga Adası'nda | 28 Ağustos 1959 pic.twitter.com/UefLwIKnM9
— Yugoslavya Gurusu (@tojetoturska) March 24, 2018
Da bi se došlo na Vangu, trebalo je podnijeti molbu s ličnim podacima. To znači da neće moći da se organizuju masovniji dolasci turista.
Upravnik Nacionalnog parka Brioni Marno Milotić rekao je da očekuju odluku Vlade pod kojim će uslovima turisti moći na Vangu.
Nije definisano da li će gosti morati da prolaze i detaljne preglede pred odlazak na Vangu gdje je i dalje zabranjeno fotografisanje.
Na Vangi je vrijeme stalo, sve je kao u Titovo vrijeme, čuva se sav inventar koji se koristio dok je Josip Broz tamo provodio gotovo šest mjeseci u godini i gdje je primao goste iz svijeta.
Turisti će uskoro moći da vide dio prirodnog raja koji je Tito otkrio 1952. godine kada je sandolinom prošao pokraj Vange. U Titovo vrijeme ostrvce je čuvala vojska i bilo je nemoguće doći u njegovu blizinu.
Predviđeno je da turisti mogu da razgledaju i vinograd na Vangi, koji se i dalje koristi i uzgajaju se sorte malvazija, merlo i muškat, a u rezidenciji na Vangi u podrumu je vinoteka s arhivskim vinima koja se nigdje ne mogu kupiti.
President Tito on the small Adriatic island of Vanga, a part of the Brijuni archipelago. It was often described as "Heaven on Earth". He met with hundreds of politicians, actors and models, and the ground work was laid down for the creation of the Non-Aligned Movement here. pic.twitter.com/I4myXA3U9t
— Josip Broz Tito (@Broz1892) August 4, 2018
Turisti će moći da razgledaju i slovenačku sobu i ribarski indonezijski salon koje je koristio Tito, foto-laboratoriju i radionicu iz njegovog vremena.
Tito je na Vangi imao i radionicu, a tu je primao i posebne goste za koje nije bio predviđen službeni protokol kao u Bijeloj vili. Na Vangi su i zasadi mandarina i drugog voća.
Posjetioci će moći da se provozaju i Titovim „kadilakom“, ali pola sata vožnje košta 700 eura, piše Fonet.
Uz posjetu Vangi predviđa se i VIP tura za turiste koji će moći da vide Bijelu vilu i Primorku do koje će voditi turistički voz.
U neke od Titovih objekata dolaze gosti, ali se osjeća i zub vremena, iako je sačuvano sve što je Tito koristio za života.
Ove godine značajnije je poskupjelo i iznajmljivanje reprezentativnih objekata iz Titovog vremena, pa su cijene više i za 400 odsto u odnosu na prošlo ljeto.
Titovi gosti: od cara i državnika do glumačkih i pjevačkih zvijezda
Prvi visoki gost na Vangi bio je etiopski car Hajle Selasije kog je Tito primio 1954. godine, a posljednji je bio predsjednik Gvineje Bisao, Luis Kabral.
I mnoge zvijezde boravile su na Vangi, među njima pjevač Mario del Monako, Orson Vels, Karlo Ponti, Ričard Barton, Kirk Daglas, Elizabet Tejlor, Sofija Loren, a kada je Tito pred kraj života prekinuo vezu s Jovankom, najčešće je vrijeme provodio baš na Vangi.
Bonus video: