Neobični lokalitet, potopljeno nalazište iz praistorije: Tajna skrivena 6.000 godina na Korčuli

Pregledajući satelitske snimke Hrvatske, arheolog sa Univerziteta u Zadru, Mate Paricaje primijetio nešto neobično u plićaku na istočnoj obali Korčule

10810 pregleda 2 komentar(a)
Snimak Korčule, Foto: Screenshot/Youtube
Snimak Korčule, Foto: Screenshot/Youtube

Da li ste nekada primjetili nešto neobično ispod površine mora, nešto što priroda možda nije mogla sama izgraditi, ali niste pogledali iz blizine?

Arheolog sa Univerziteta u Zadru, Mate Parica je odlučio zaroniti i provjeriti sumnje.

Pregledajući satelitske snimke Hrvatske, Parica je primijetio nešto neobično u plićaku na istočnoj obali ostrva Korčula.

Pomislio je da bi moglo biti ljudskom rukom izgrađeno.

"Lokalitet je nađen posve slučajno. Ja se već par godina bavim tim potopljenim nalazištima iz praistorije i često gledam snimke iz vazduha i jednom prilikom kada smo nešto radili na Korčuli, ja i kolega Burzić smo jednostavno išli tamo samo na dah malo zaroniti i nekako činilo nam se dosta duboko, međutim našli smo po površini keramike i kremenih noževa Oni su se vidjeli", rekao je Parica.

Ostaci naselja prečnika 100 metara spojenog nasipom sa obalom. Vjeruju da potiču 4.500 godina prije nove ere.

"Cjelokupni tlocrt te obalne linije je poligonalan, znači nije krug. Imamo jedan, dva, tri, četiri, pet, šest, sedam.To su stotine i stotine zidova po samom nalazištu od kojih smo otvorili samo jedan mali dio. To je niti jedan posto. Doznali smo da to ide jako duboko, da tu ima dosta redova kamena i naravno našli smo i jako puno arheološkog materijala. Ono što su jeli, što su bacali, od čega su živjeli", rekao je Parica.

Brojna ostrvca zaštitila su lokaciju od velikih talasa i prirodnog uništenja.

Kustoskinja gradskog muzeja Marta Kalebota lokaciju naselja smatra izuzetno neobičnom.

"Nema analogije ovakvom tipu nalazišta. Izuzetno je zanimljivo da je nolitsko stanovništvo izgradilo naselje na prirodnom ostrvcetu, povezalo ga sa nasipom. Toga na svijetu zapravo nema", kazala je Kalebota.

Muzejskim eksponatima za četiri godine mogla bi biti dodata nova kolekcija obrađenih konzerviranih predmeta starih više od 6.000 godina

Bonus video: