Slovenija, aktuelna predsjedavajuća Evropskoj uniji (EU), predložila je da se Unija proširi na ceo Zapadni Balkan do kraja decenije, a to je iznela uoči samita EU-Zapadni Balkan iduće nedjelje, piše list Fajnenšl tajms (FT).
Predlog o brzom prijemu zemalja uključujući Srbiju i BiH dat je prije dva dana na sastanku ambasadora u Briselu i naišao je na zaprepašćenje drugih zemalja članica Unije.
Neki su opisali predlog kao potpuno nerealističan s obzirom na ekonomske i političke izazove u regionu.
"Proširenje je vrlo osjetljivo pitanje za EU koja je podijeljena oko potrebe za proširenjem i brzinom kojom zemljama treba dozvoliti ulazak u blok", navodi list i dodaje da je Unija pod pritiskom da nastavi s pregovorima o proširenju sa balkanskim zemljama koje se takođe okreću ka bliskijim vezama s Kinom i Rusijom.
Poslije brzog proširenja kada je EU primila 13 zemalja između 2004. i 2013, bivši predsjednik Evropske komisije Žan-Klod Junker rekao je da neće biti prijema prije 2019, a zemlje koje traže prijem postale su sve nestrpljivije kako Brisel nastavlja da odlaže.
Samit EU-Zapadni Balkan održava se 6. oktobra u Sloveniji, a na njemu će učestvovati vodje zemalja članica Unije i zapadnobalkanske šestorka uključujući Albaniju, BiH, Kosovo, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju i Srbiju.
Kako navodi list, diplomate zemalja članica koje hoće da Brisel ubrza pregovore sa Zapadnim Balkanom, uglavnom sa istoka i juga bloka EU, zalažu se za "ambiciozni" jezik o pristupanju na samitu, ali su priznale da je određivanje čvrstog roka za pristup politički eksplozivno pitanje.
"Potrebna nam je deklaracija, to je jako važno", rekao je jedan diplomata EU i dodao da deklaracija sa određenim datumom pristupa neće biti prihvaćena.
List ukazuje da se stav EU prema regionu dodatno komplikuje time što pet zemalja članica, Kipar, Grčka, Rumunija, Slovačka i Španija ne priznaju Kosovo koje je proglasilo nezavisnost od Srbije 2008. godine.
Aktuelna predsjednica EK Ursula fon der Lajen uoči samita obišla je region i ponovila podršku za ulazak zemalja u Uniju.
Političari u regionu gledaju na tu temu sa velikom frustracijam dok je apetit za dalje proširenje jako mali u nizu većih zemalja članica Unije, navodi list.
Evropska komisija ukazala je nacionalnim vladama da treba da se ostvari napredak sa Albanijom i Sjevernom Makedonijom što je prije moguće.
Te dvije zemlje trebalo je da počnu pregovore o članstvu prošle godine ali napredak je i dalje blokiran zbog nedostatka jednoglasne podrške zemalja članica.
Bonus video: