Predsjednik Skupštine Srbije Ivica Dačić raspisao je večeras referendum o promjeni Ustava Srbije, koji će biti održan 16. januara 2022. godine.
Dačić je potpisao Odluku o raspisivanju republičkog referenduma o potvrđivanju Akta o promjeni Ustava nakon sjednice Skupštine Srbije.
Poslanici su ranije danas usvojili Akt o promjeni Ustava Srbije, Ustavni zakon za sprovođenje Akta o promjeni Ustava i Odluku o raspisivanju republičkog referenduma radi potvrđivanja Akta o promjeni Ustava.
Time su se stekli uslovi da predsjednik Skupštine Srbije Ivica Dačić raspiše referendum o Ustavu za 16. januar 2022. godine, u vremenu od 7 do 20 časova.
Kako piše u odluci o raspisivanju republičkog refrerenduma, građani će se izjasniti o referendumskom pitanju: "Da li ste za potvrđivanje Akta o promjeni Ustava Republike Srbije?"
Kada je riječ o predloženim promjenama Ustava, one se odnose na dio o pravosuđu, a kako je u toku današnje rasprave istakla ministarka pravde Maja Popović "cilj promjene Ustava je povećanje pravne sigurnosti građana" jer im samo nezavisno sudstvo i samostalno javno tužilaštvo garantuju zaštitu prava u sudskim postupcima.
"Promjene Ustava predviđene su kao aktivnost akcionim planom za pregovaračko poglavlje 23. Reforme u oblasti pravosuđa i uslov su za dalju reformu pravnog sistema i najznačajnija reforma u oblasti vladavine prava koja predstavlja osnovnu vrijednost svakog demokratskog društva i jedan je od prioriteta Evropske unije", rekla je Popović.
Ministarka je objasnila da se politika isključuje iz izbora sudija i tužilaca, te da sudije više neće birati Skupština, već Visoki savjet sudstva (VSS).
VSS će činiti šestoro sudija koje biraju njihove kolege, četiri člana iz reda istaknutih pravnika koje bira skupština dvotrećinskom većinom i predsjednik vrhovnog suda po položaju.
Tužioce će birati Visoki savjet tužilaca (VST) koji ima 11 članova, petoro biraju tužioci, četvoro bira Skupština na predlog odbora dvotrećinskom većinom, a vrhovni javni tužilac i ministar pravde su članovi po pložaju.
Ministarka je objasnila i kako će se birati kadrovi kad nema dvotrećinske većine ili tropetinske većine i rekla da komisiju za izbor čine predsjednik Skupštine, predsjednik Ustavnog suda, predsjednik Vrhovnog suda, vrhovni tužilac i Zaštitnik građana.
Ustavne promjene odnose se i na stalnost sudijske funkcije, na vraćanje naziva Vrhovni sud i jačanje funkcije tužilaca.
Bonus video: