Bivši predsjednik Kosova Hašim Tači izjasnio se da nije kriv po novim optužbama za ratne zločine iz potvrđene izmijenjene optužnice, koju je podiglo Specijalizovano tužilaštvo Kosova sa sedištem u Hagu.
Tači je na ročištu 10. maja rekao da ne razumije nove optužbe koje mu se stavljaju na teret ali se ipak izjasnio se da se ne osjeća krivim.
Nove optužbe se odnose na navodne zločine u dva pritvorska centra u Suvoj Rijeci i pritvorskom centru u Gnjilanu, odnosno da su tu počinjeni zločini progona, zatvaranja i druga nehumana djela, nehumano postupanje, mučenje, protivzakonito ubistvo i prisilni nestanak.
Pretpretresni sudija Nikola Giju je rekao da je tužilaštvo podnijelo izmijenjenu optužnicu u tri kategorije u slučaju protiv Tačija i drugih bivših pripadnika Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) - Kadrije Veseljija (Kadri Vesli), Redžepa Seljimija (Rehxep Selimi) i Jakupa Krasnićija (Jakup Krasniqi),
"Druga kategorija se sastoji od dva incidenta - progona i ubistva počinjena u mjestima zatvaranja u opštini Gnjilane. Treća kategorija obuhvata dva događaja u kojima je optuženi lično učetsvovao u ključnim djelima za koje se tereti", rekao je Giju.
Dopunjene tačke u optužnici nisu pročitane tokom saslušanja, ali je sudija rekao da će one naknadno biti dostupne u online formatu.
Tokom dana bi pred Specijalizovanim većima trebao da se pojavi i Kadri Veselji, Redžep Seljimi i Jakup Krasnići, protiv kojih je, uključujući i Tačija, podignuta zajednička optužnica za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti.
Za šta su optuženi?
U optužnici se navodi se da su individualno krivično odgovorni po raznim oblicima krivične odgovornosti za krivična djela iz optužnice koja su izvršena u kontekstu oružanog sukoba nemeđunarodnog karaktera na Kosovu i koja su činila dio raširenog i sistematskog napada na lica za koja se smatralo da su protivnici OVK.
Navodi se i da su od marta 1998. do septembra 1999. Hašim Tači, Kadri Veselji, Redžep Seljimi, Jakup Krasnići i drugi članovi „udruženog zločinačkog poduhvata imali isti cilj sticanja i vršenja kontrole nad cijelim Kosovom koristeći razna sredstva, uključujući zastrašivanje, zlostavljanje, nasilje i eliminaciju onih koji su ih smatrali protivnicima.
U optužnici se navodi da su na nekoliko lokacija širom Kosova, kao i u Kukesu i Cahanu u sjevernoj Albaniji, pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova (OVK) izvršili krivična djela nad stotinama civila i lica koja nisu učestvovala u neprijateljstvima, a precizira da su se među žrtvama našli Srbi, Romi i Aškalije, civili za koje se vjerovalo da sarađuju sa srpskim vlastima ili da komuniciraju sa Srbima; Albanci koji su podržavali Demokratski savez Kosova ili su bili povezani sa tom partijom, kao i sa drugim strankama za koje se smatralo da su protiv OVK.
U optužnici se takođe pominje postojanje pritvorskih centara u Likoču, Jablanici, Lapušniku, Drenovcu itd.
Specijalizovana veća imaju mandat za navodne zločine protiv čovječnosti, ratne zločine i druga krivična djela koji se povezuju sa navodima iz izvještaja Dika Martija, a koji su počinjeni u periodu od januara 1998. do decembra 2000.
Bonus video: