Ekonomist: Kosovo ponovo tutnji, krivica na Kurtiju

Srbija je, međutim, prekršila novi sporazum pokušavajući da blokira pristupanje Kosova Savjetu Evrope

9017 pregleda 1 komentar(a)
Kosovska policija u Sjevernoj Mitrovici, Foto: REUTERS
Kosovska policija u Sjevernoj Mitrovici, Foto: REUTERS

Kosovski Srbi i Albanci ponovo se hvataju za gušu, ali ovoga puta krivica je uglavnom na albanskoj strani, piše Ekonomist.

Opisujući najnoviju esklaciju na sjeveru Kosova nedeljnik ocjenjuje da se krizi ne nazire kraj i da je opasnost od nasilja širih razmjera ovoga puta stvarna.

List podsjeća da su američki i evropski izaslanici Gabrijel Eskobar i Miroslav Lajčak proljetos napravili iskorak postigavši dogovor o primjeni plana po kome bi Srbija Kosovo tretirala kao državu po svemu, osim po imenu dok bi zauzvrat malobrojnoj srpskoj manjini bio bi dat neki oblik autonomije, što im je obećano u ranijem sporazumu 2013.

Srbija je, međutim, prekršila novi sporazum pokušavajući da blokira pristupanje Kosova Savjetu Evrope.

Amerika i EU su potom zatražile od kosovskog premijera Aljbina Kurtija da fizički ne postavlja albanske gradonačelnike u zgrade opština na sjeveru Kosova, ali je on to ipak uradio, remeteći status kvo proteklih 20 godina i uznemirujući kosovske Srbe, dodaje list uz ocjenu da je Kurti, bivši politički zatvorenik u Srbiji, otkrio da se tvrda igra isplati.

Navodeći da ruska invazija na Ukrajinu mijenja politički pejzaž Ekonomist dodaje da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, iako odbija da se pridruži sankcijama Rusiji, dozvoljava srpskim kompanijama da šalju oružje Ukrajini dok američki ambasador hvali Srbiju kao "sve boljeg partnera".

Krivica je, dakle, na Kurtiju, piše Ekonomist i prenosi riječi jednog diplomate koji sumnja da će Kurti održati svoje obećanje o autonomiji za kosovske Srbe i sugeriše da bi kriza na sjeveru mogla da mu pomogne da prikrije činjenicu da nije uspio da ispuni mnoga svoja obećanja.

Nevolje na Kosovu takođe mogu biti dobrodošlo skretanje pažnje za Vučića, pošto se suočava sa demonstracijama kod kuće, dodaje se.

Već 30 godina Amerika je najveći dobrotvor za kosovske Albanace. Sada ne samo da su Amerikanci protiv Kurtija, već i Edi Rama, premijer susjedne Albanije. Ali, Kurti nije uznemiren.

Amerika i EU su počele da uvode sankcije Kosovu, ali ne i Srbiji. Ovoj krizi se ne nazire kraj. A opasnost od nasilja širih razmjera je realna, zaključuje Ekonomist.

Bonus video: