Stručnjaci upozorili na sve veću pojavu otrovne ribe u Jadranu

Očekuju da će se ova vrsta ribe u Jadranu pojavljivati sve češće, te da je ove godine zabilježena nekoliko puta na području južnog Jadrana, a ulovljena je i na Korčuli

19521 pregleda 1 komentar(a)
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Hrvatski Institut za okeanografiju i ribarstvo upozorio je na sve veći broj otrovne ribe vatrenjača, poznate i pod nazivom riba paun.

"Poznata kao vatrenjača, riba lav ili riba paun, Pterois miles je invazivna indo-pacifička vrsta koja je poznata po štetnosti za lokalne ekosisteme. Ozloglašena je zbog svoje ishrane autohtonim ribljim vrstama i brzog širenja na kolonizovanim područjima Sredozemlja", piše u objavi Instituta na Fejsbuk stranici.

Navode da su sve bodlje na tijelu ribe otrovne i da se kod uboda javlja izuzetno jak bol, te da da su mogući i ozbiljniji simptomi pa se u slučaju uboda preporučuje odlazak kod ljekara.

"Iz tog razloga ovoj ribi treba pristupiti s oprezom, a posebno u slučaju ulova tokom ribolova. Srećom, kao što je slučaj i kod ostalih jadranskih riba s otrovnim bodljama, otrov je termolabilan, što znači da se može neutralizovati toplotom (najbolje utapajući ubodeno mjesto neposredno nakon uboda u vodi temperature 40 do 45 stepeni 30 do 90 minuta uz oprez da ne dođe do opekotina)".

Iz Instituta navode da je ova vrsta prvi puta zabilježena u Jadranskom moru 2019. godine, a najsjeverniji nalaz bio je kod Visa 2021. godine.

Očekuju da će se ova vrsta ribe u Jadranu pojavljivati sve češće, te da je ove godine zabilježena nekoliko puta na području južnog Jadrana, a u utorak je ulovljena i na Korčuli.

Bonus video: