Predsednik Kosova Hašim Tači ocenio je danas da da bi sadašnjim tempom pregovora do normalizacije odnosa Beograda i Prištine moglo da dođe za 100 godina, te da je sporazum o medjuosbnom priznanju jedini način da se jednom zauvek stavi tačka na sve sporove izmedju Srba i Albanaca.
"Taj istorijski sporazum između Kosova i Srbije treba da obuhvati međusobno priznavanje - kao jedini način da se svi sporovi okončaju jednom zauvjek", rekao je Tači u autorskom tekstu za Frankfurter algemajne cajtung.
Tači je ocijenio da je postizanje tog krajnjeg cilja izuzetno teško za obje zemlje i zahtijeva hrabro i mudro vođstvo.
"Da bi se to desilo, svi moramo biti spremni da napravimo kompromise. Svima je jasno da je rad na uspostavljanju trajnog mira za naša dva naroda imperativ", dodao je Tači.
Tači je podsjetio da Kosovo i Srbija pregovaraju pod pokroviteljstvom Evropske unije uz snažnu podršku SAD duže od šest godina, da je prije četiri godine postignut veoma veliki napredak potpisivanjem prvog Briselskog sporazuma, ali da je normalizacija odnosa i dalje neostvaren cilj.
"Naše dvije zemlje i narodi teže izgradnji bolje budućnosti, u kojoj su obje zemlje u potpunosti integrisane u evropsku porodicu", naveo je Tači i ocijenio da je taj cilj teško dostižan jer je opterećen zamrznutim sukobom između Srbije i Kosova.
Prema njegovim riječima, Kosovo se uvijek pridržavalo svih sporazuma u kojima je posredovala međunarodna zajednica, od Rambujea, preko Beča do Brisela, dok Srbija, s druge strane, ne prihvata nezavisnost Kosova i nastavlja da podriva napore Prištine da u svijetu ojača svoje pozcije kao nezavisne države.
"Zbog ovog neprijateljskog stava, težnja Srbije za članstvom u EU je nejasna. Dakle, obje zemlje su blokirane i njihova evroatlantska budućnost zavisi od sposobnosti da postignu istorijski konačni sporazum o normalizaciji odnosa i pomirenja", ocijenio je Tači i dodao da je vrijeme i da se kaže koja je strana "slon u staklari".
Prema njegovim riječima pregovori se razvlače, gube kredibilitet čak i kada postoji napredak na određenim poljima, jer je antagonizam vidljiv, kao što je uvijek i bio.
Tači je naveo da Srbija bez obzira na sporazume koji podržavaju članstvo Kosova u regionalnim organizacijama vodi snažnu kampanju protiv zahtjeva koje Kosovo podnosi - poput onoga u Unesko bez obzira što bi od toga i SPC i kosovski Srbi imali korisiti.
"Guranje tih problema pod tepih nije rješenje i neće dovesti do pomirenja. Ne možemo se složiti ako i dalje postoje duboka, fundamentalna neslaganja oko toga odakle dolazimo", naveo je Tači i dodao da je zbog toga udvostručio napore u rešavanju najtežih pitanja iz prošlosti kroz osnivanje Komisije za istinu i pomirenje.
Tači je ocijenio da se konačno rješenje sukoba zasniva na priznanju istorijskih i aktuelnih činjenica, ali i vizije budućnosti da "jedni drugima u EU budemo susjedi i prijatelji".
"Uvjeren sam da su normalizacija i pomirenje prvi korak u oslobađanju od tereta prošlosti i korak koji će nas odvesti u svjetliju budućnost", naveo je Tači i ocijenio je da važno da te naprore prepozna i EU.
Bonus video: