Opozicioni političar Nikola Sandulović pušten je 15. januara iz pritvora u gradu Nišu na jugu Srbije, objavio je njegov branilac Čedomir Stojković, dodavši da je ta odluka donesena "nakon pojačanog pritiska" zapadnih zemalja.
"Nikola Sandulović je upravo pušten... da se brani sa slobode od optužbi da je 'položio cvijeće na grob albanske djevojčice'", napisao je Stojković na društvenoj mreži X.
Samo sat prije ove objave, generalna izvjestiteljka Parlamentarne skupštine Saveta Evrope (PACE) za političke zatvorenike Suna Evarsdotir pozvla je vlasti u Srbiji da oslobode pritvorenog opozicionog političara Nikolu Sandulovića i istraže navode o njegovom zlostavljanju.
Sandulović je 2. januara postavio na društvenoj mreži X video snimak na kome polaže vijenac na grob Adema Jašarija, jednog od osnivača nekadašnje Oslobodilačke vojske Kosova, nakon čega je objavljeno da je uhapšen.
Bezbjednosno-informativna agencija (BIA) je 10. januara demantovala navode da je čelnik opozicione Republikanske partije Nikola Sandulović bio izložen torturi, tvrdeći da nije došlo do nezakonite primjene fizičke sile prema njemu.
Potom se oglasilo i Drugo osnovno tužilaštvo u Beogradu, koje je saopštilo da "do sada prikupljeni dokazi ne upućuju na zaključak o postojanju dovoljno uverljivih navoda i jasnih indicija da je u slučaju srpskog opozicionara Nikole Sandulovića došlo do zlostavljanja".
Generalna izvjestiteljka Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope pozvala je srpske vlasti da se "pridržavaju svojih obaveza prema Konvenciji o ljudskim pravima".
"Posebno da sprovedu brzu, efikasnu i nezavisnu istragu o ozbiljnim optužbama o tretmanu gospodina Sandulovića od strane državnih agenata i da osiguraju pristup odgovarajućoj medicinskoj njezi", rekla je.
Tužilaštvo u Nišu je ranije potvrdilo za RSE da je Sandulović u pritvoru zbog "sumnje da je izvršio krivično djelo izazivanja nacionalne, rasne i vjerske mržnje i netrpeljivosti".
Nije navedeno na koji način je Sandulović to po ocjeni Tužilaštva učinio.
Bivši direktor BIA Aleksandar Vulin izjavio je 6. januara da je Sandulović priveden po njegovom naređenju koje je, kako je rekao, ostalo na snazi i nakon njegove ostavke.
Vulin je za Večernje novosti izjavio da je Sandulović priveden zato što je položio vijenac na grob Adema Jašarija koga su 1998. godine srpske snage ubile sa 50 članova porodice.
"Priveden je zbog sumnje da podriva ustavni poredak i aktivno radi na podršci otcjepljenju Kosova", naveo je Vulin.
Sandulović je predsjednik Republikanske stranke, koja od osnivanja 2015. nije prešla izborni cenzus i ušla u parlament.
On je čovjek kontroverzne biografije, koja uključuje i ranjavanje u eksploziji automobila prije 13 godina, te hapšenje zbog "širenja panike" 2020. u vrijeme pandemije kovida.
Britanski Gardijan je 11. januara objavio da je porodica Nikole Sandulovića, koga je tajna policija Srbije navodno pretukla dok je bio u pritvoru, saopštila da je on ostao djelimično paralizovan zbog tog napada.
Porodica navodi da je Sandulović odveden iz svoje kuće 3. januara nakon što se izvinio za zločine koje su Srbi počinili nad Albancima tokom rata za nezavisnost Kosova 1998. i 1999.
Gardijan je prenio izjavu Sandulovićeve kćerke Klare da je članovima porodice tek poslije pet dana dozvoljeno da ga posjete.
U izjavi, koju je objavio britanski advokat Majkl Polak, Sandulovićev zastupnik, ona je apelovala da njen otac "bude prebačen u civilnu bolnicu iz vojnog objekta u Beogradu u kojem ga drže", navodi Gardijan.
Gardijan je prenio da advokati navode da ne mogu da provjere informacije ni o napadu ni o zdravlju Sandulovića, dok on ne bude prebačen u civilnu ustanovu, gdje će imati pun pristup ljekarima i advokatima.
Britanski list je naveo da se za komentar obratio Vladi Srbije.
Institucije Evropske unije su potvrdile 9. januara da prate situaciju i informacije o pritvaranju predsjednika opozicione Republikanske partije Nikole Sandulovića.
Bonus video: