Sa zahtjevom da se ponište rezultati izbora u Srbiji, više hiljada građana okupilo se 16. januara u Beogradu na još jednom protestu na koji je pozvala najveća opoziciona koalicija "Srbija protiv nasilja".
Pored tvrdnji o neregularnostima na izborima održanim mjesec dana ranije, organizatori protesta su željeli da ukažu i na nerasvijetljeno ubistvo opozicionog političara Olivera Ivanovića.
Ivanović, srpski opozicioni političar sa Kosova, ubijen je 16. januara 2018. godine sa šest hitaca u leđa, ispred prostorija njegove stranke u Sjevernoj Mitrovici. Priština i Beograd vode parlalelne istrage, ali počinioci i nalogodavci šest godina kasnije nisu procesuirani.
Protest, koji je počeo ispred sjedišta Republičke izborne komisije u centru Beograda, završen je ispred crkve Svetog Marka, gdje su okupljeni palili svijeće za Ivanovića.
"Obraćali smo se Evropi i svijetu zbog izborne krađe"
Marinika Tepić, koja je predvodila listu "Srbija protiv nasilja" na izborima, ponovila je da ta koalicija traži nove izbore po novim uslovima, uz tvrdnju da je na glasanju 17. decembra došlo do izborne krađe.
Osvrnula se na početak rasprave u Evropskom parlamentu sjutra (17. januar), ocjenjujući da će ta evropska institucija raspravljati o "pokradenim izborima u Srbiji".
"Danas ne samo Evropa, nego cijela planeta zna, da smo uhvatili lopove u krađi. To je ono za šta smo mi štrajkovali glađu. Obraćali smo se Evropi, svijetu, međunarodnoj zajednici, da pokažemo šta se dešava sa našim životima i izborima u ovoj državi, i da ovdje nema izbora koji se mogu smatrati fer i slobodnim", rekla je ona na početku protesta ispred sjedišta Republičke izborne komisije (RIK).
Tepić je od 18. decembra u sjedištu izborne komisije 13 dana štrajkovala glađu, sa zahtjevom da se ponište izborni rezultati. U štrajku joj se pridružilo još nekoliko opozicionih političara.
Štrajk je prekinula 30. decembra, na zahtjev ljekara.
Koalicija "Srbija protiv nasilja" je svakodnevne proteste otpočela dan nakon glasanja, a posljednji protest sa zahtjevom da se izbori ponište održan je 30. decembra, u organizaciji građanske inicijative "Proglas".
Republička izborna komisija proglasila je konačne rezultate parlamentarnih izbora 12. januara.
Svi prigovori opozicione koalicije "Srbija protiv nasilja" su odbijeni, a državni vrh i vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) negiraju navode o izbornoj krađi.
Pored dijela opozicije, na neregularnosti izbora ukazali su domaći i međunarodni posmatrači.
Nevladina organizacija CRTA ocijenila je da je organizovana migracija birača uticala na ishod rezultata u Beogradu.
Sumnje u regularnost izbora iskazala je i OEBS-ova Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) koja je 18. decembra saopštila da su izbore obilježile ozbiljne neregularnosti, zloupotreba javnih sredstava, medijska dominacija predsjednika države Aleksandra Vučića, negativna kampanja i širenje straha.
Dio europarlamentaraca pozvao je na nezavisnu istragu svih prijavljenih nepravilnosti tokom izbora, a Sjedinjene Američke Države takođe su pozvale nadležne u Srbiji da istraže navode međunarodnih posmatrača.
Bonus video: