Ko su braća Pudar: Učestvovali u blokadi Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, kol centar SNS-a...

Do nemilih scena ispred sajma, na dan održavanja lokalnih izbora 2. juna, došlo je kada su opozicionari pokušali da na silu uđu u objekat u čemu ih je policija spriječila

10454 pregleda 1 komentar(a)
Aktivisti napuštaju prostorije kol centra SNS na Novosadskom sajmu, Foto: Printscreen YouTube
Aktivisti napuštaju prostorije kol centra SNS na Novosadskom sajmu, Foto: Printscreen YouTube

Razbijena stakla, vodeni šmrkovi i aktivirani protivpožarni aparati u neredima ispred Novosadskog sajma.

Tu je u nedelju vladajuća Srpska napredna stranka (SNS) imala, kako je saopšteno nakon incidenta zabilježenog kamerama, kol centar.

Do nemilih scena ispred sajma, na dan održavanja lokalnih izbora 2. juna, došlo je kada su opozicionari pokušali da na silu uđu u objekat u čemu ih je policija spriječila.

Policija je zauzela pozicije između dvije strane, sve dok objekat nije ispražnjen.

Snimci napuštanja zgrade sajma, desetina aktivista SNS koji istrčavaju iz zgrade, iznose kutije, pokrivaju lice rukama i garderobom, dok opozicionari skandiraju poruke protiv njih, sada su već viralni.

Međutim, među onima koji su izlazili iz Novosadskog sajma Radio Slobodna Evropa (RSE) je uočio i dva, odnedavno, javnosti poznata lica.

Riječ je Dejanu i Milanu Pudaru, osnivačima i predstavnicima Udruženja studenata Republike Srpske u Novom Sadu.

Braća Pudar su prije samo dva mjeseca učestvovala u četvrodnevnoj blokadi Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, tražeći ostavku profesora i novinara Dinka Gruhonjića, zbog izmontirane izjave u kojoj profesor Gruhonjić, navodno, veliča ustaške zločine.

Dejan Pudar
Dejan Pudarfoto: Printscreen YouTube

U izjavama za medije tada su se predstavljali kao studentski aktivisti.

Šta pokazuju fotografije sa Novosadskog sajma?

Na nekim od fotografija onih koji napuštaju prostorije na Novosadskom sajmu vidi se, između ostalih, i Dejan Pudar.

Njegov brat Milan Pudar snimljen je u prostorijama kol centra nakon što su opozicioni aktivisti polomili staklo na ulazu.

Na snimku se vidi da su, u to vrijeme, u prostorijama kol centra boravile i osobe sa "fantomkama" na glavi.

Šta su osnivači i predstavnici Udruženja studenata Republike Srpske u Srbiji radili u kol centru vladajuće stranke, da li su za angažman na sajmu plaćeni ili su učestvovali u radu kol centra kao članovi SNS, pitanja su na koja braća Pudar nisu odgovorila.

U telefonskom razgovoru sa novinarom RSE, Dejan Pudar je dan nakon izbora zatražio vrijeme i obećao izjavu. Kasnije, međutim, nije odgovarao na pozive.

Bez odgovora su ostala i pitanja upućena Udruženju studenata Republike Srpske u Srbiji - da li je ovo Udruženje učestvovalo u organizovanju mladih ljudi za rad u kol centru SNS, ukoliko jeste, da li im je taj angažman plaćen i iz kojih izvora.

Na ova pitanja RSE nije dobio odgovor ni iz vladajuće SNS.

Ko su Dejan i Milan Pudar?

Ovo nije prvi put da osnivači Udruženja studenata Republike Srpske u Novom Sadu prisustvuju događaju koji izaziva tenzije.

Uz lidere desničarskih organizacija Eko Četnici i Srpska Kraljevska Omladina Novog Sada, braća Milan i Dejan Pudar učestvovala su i u blokadi Filozofskog fakuleteta u Beogradu od 28. do 31. marta ove godine.

Pojedini predstavnici vladajuće stranke su tada podržali blokadu fakulteta, navodeći da je u pitanju čin nezadovoljstva studenata zbog navodnog govora mržnje Dinka Gruhonjića.

Gruhonjić je prethodno nekoliko nedelja bio izložen brojnim prijetnjama i medijskom linču zbog video snimka koji je zlonamjerno montiran, a u kojem Gruhonjić, navodno, veliča Dinka Šakića, ustaškog zločinca, koji je u vrijeme Drugog svjetskog rata stajao na čelu koncentracionog logora Jasenovac.

Šta je poznato o Udruženju studenata Republike Srpske?

Kao studenti Pravnog i Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, Milan i Dejan Pudar su u aprilu 2019. osnovali Udruženje studenata Republike Srpske u Novom Sadu.

Dejan Pudar je zakonski zastupnik Udruženja studenata Republike Srpske u Novom Sadu.

Kako se navodi na zvaničnom sajtu Grada Novog Sada, prostorije Udruženja studenata Republike Srpske u Srbiji su otvorene u januaru 2020. godine, a otvaranju su prisustvovali tadašnji gradonačelnik Novog Sada, odnedavni premijer Srbije, Miloš Vučević, i šef Predstavništva entiteta Republike Srpske u Srbiji, Mlađen Cicović.

"Udruženje studenata Republike Srpske – Novi Sad je nevladina, neprofitna organizacija, koja teži izgradnji i jačanju studentskih veza sa obje strane Drine Podizanje nacionalne svjesti kod mladih jedan je od ciljeva Udruženja", navodi se na njihovoj internet stranici.

Jedna od aktivnosti Udruženja je konferencija MOST koja je, kako se na sajtu Udruženja navodi, posvećena povezivanju studenata iz bh. entiteta Republike Srpske i Srbije.

Na Fejsbuk stranici ovog udruženja može se vidjeti i zahvaljivanje na podršci Milošu Vučeviću, u to vrijeme ministru odbrane, za organizaciju konferencije MOST koja je održana u martu ove godine na Zlatiboru.

Miloš Vučević koji je od prije nešto više od mjesec dana predsjednik Vlade Srbije i predsjednik SNS, nije odgovorio na upite RSE u vezi sa njegovom podrškom ovom Udruženju.

Inače, Udruženje studenata iz Republike Srpske se u više objava na društvenim mrežama i na svom sajtu zahvaljuje i na podršci Arnu Gujonu, direktoru Uprave za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu.

Arno Gujon je u septembru 2023 u društvu predstavnika Udruženja studenata Republike Srpske prisustvovao i manifestaciji "Dani Srpske u Srbiji".

Gujon koji se u javnosti predstavlja kao humanitarac koji pomaže Srbima na Kosovu, u Francuskoj je bio dio ekstremno desničarskog Bloka identitaraca.

Ovaj pokret kojeg su 2003. godine osnovali članovi ekstremno desničarske grupe Unité Radicale, je zabranjen nakon što je njihov simpatizer pokušao atentat na francuskog predsjednika Žaka Širaka 2002. godine.

Šta se dogodilo u izbornim danu?

Nakon incidenata ispred sajma u glavnom gradu pokrajine Vojvodina, Više javno tužilaštvo u Novom Sadu kratko je saopštilo da će preduzeti sve mjere radi identifikacije i procesuiranja onih koji su učestvovali u "nasilju i narušavanju javnog reda i mira u Novom Sadu tokom lokalnih izbora održanih u nedelju 2. juna".

Opozicioni političari su tvrdili da se u kol centru krše izborna pravila jer aktivisti vladajuće stranke imaju duple biračke spiskove kao i zbog činjenice da je uz kol centar SNS, na Sajmu smještena Gradska izborna komisija, u kojoj se, po završetku izbora broje glasovi Novosađana.

S druge strane, SNS je saopštio da je "izvršen brutalan i rušilački napad na javnu imovinu Novosadskog sajma i to na prostorije koje je legalno i legitimno zakupila SNS", na lokaciji na kojoj kol centar te stranke "tradicionalno funkcioniše".

To je, kako je navedeno, "opšte poznata stvar više godina" a kol centar "posluje potpuno u skladu sa svim zakonskim propisima Srbije".

Šta stoji u zakonu?

Zakon o lokalnim izborima ne zabranjuje rad kol centara u kojima se na dan izbora kontaktiraju glasači.

Na kol centre se ne odnosi odredba tog zakona kojom se zabranjuje da se na glasanje pozivaju birači preko medija ili na javnim skupovima 48 časova prije dana glasanja.

Zakon o finansiranju političkih stranaka, s druge strane, propisuje obavezu političkih stranaka da prijave sve troškove kampanje, uključujući u to i troškove rada kol centara.

Iako, SNS u saopštenju navodi da je i na prethodnim izborima imao kol centre u prostorijama Novosadskog sajma, podaci o troškovima zakupa tog prostora za potrebe kol centra se ne nalaze u Izvještajima o finansiranju kampanje za prethodne izbore koje je SNS dostavio Agenciji za sprječavanje korupcije.

U preliminarnom izveštaju SNS o finansiranju kampanje za lokalne izbore koji su održani u Novom Sadu u nedelju, takođe se ne navode troškovi zakupa Novosadskog sajma.

Prema Zakonu o finansiranju političkih stranaka, partije su obavezne da troškove kampanje zavedu u konačnom izvještaju, što se dostavlja Agenciji za sprječavanje korupcije u roku od 30 dana od dana objavljivanja izbornih rezultata.

Bonus video: