Bećirović: Predsjedništvo BiH nije odobrilo ulazak Vojsci Srbije u državu

Prema ocjenama Bećirovića, "defile Vojske Srbije u Prijedoru, gradu u kojem su nesrbi označavani bijelim trakama prije nego što su odvedeni u koncentracione logore smrti, predstavlja još jednu najavu početka realizacije Vučićeve velikosrpske i antidejtonske deklaracije, usvojene 8. juna u Beogradu"

17113 pregleda 32 reakcija 32 komentar(a)
Bećirović (arhiva), Foto: Nikola Dragaš
Bećirović (arhiva), Foto: Nikola Dragaš

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović izjavio je da Predsjedništvo nije odobrilo ulazak pripadnicima Vojske Srbije u Bosnu i Hercegovinu.

Takođe, kako je naveo, u okviru plana bilateralne saradnje između Ministarstva odbrane BiH i Ministarstva odbrane Srbije, ova aktivnost nije planirana.

Bećirović je istakao da nadležne državne institucije Bosne i Hercegovine, posebno Ministarstvo vanjskih poslova BiH i Ministarstvo odbrane BiH, moraju u najkraćem roku utvrditi sve okolnosti i činjenice u vezi s tim događajem.

Pripadnici Vojske Srbije imali su danas svečani defile kroz Prijedor, uoči obilježavanja 82. godine od bitke na Kozari, javila je entitetska Radio-televizija Republike Srpske (RTRS).

Kako je prenio RTRS, riječ je o pitomcima i starješinama Vojne akademije u Beogradu.

Prema ocjenama Bećirovića, "defile Vojske Srbije u Prijedoru, gradu u kojem su nesrbi označavani bijelim trakama prije nego što su odvedeni u koncentracione logore smrti, predstavlja još jednu najavu početka realizacije Vučićeve [Aleksandar, predsjednik Srbije] velikosrpske i antidejtonske deklaracije, usvojene 8. juna u Beogradu".

"Svesrpski" sabor održan je 8. juna u Beogradu, a na zajedničkoj sjednici vlada Srbije i entiteta Republika Srpska usvojena je Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda.

Bećirović je naglasio da međunarodna zajednica "mora ozbiljno i na vrijeme shvatiti opasni sadržaj usvojene deklaracije tzv. svesrpskog sabora koja predstavlja flagrantno kršenje međunarodnog prava i suvereniteta države Bosne i Hercegovine".

"Ona [deklaracija] predstavlja podrivanje temeljnih načela na kojima počiva Evropska unija i osnovnih međunarodnih principa na kojima se zasnivaju međudržavni odnosi članica Ujedinjenih nacija. Zbog toga sam za sutra [8. jul] zakazao sastanak s visokim predstavnikom međunarodne zajednice u BiH Kristijanom Šmitom", naveo je Bećirović.

Željko Komšić, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine koje je nadležno za pitanje odbrane i spoljne politike, reagovao je danas na Fejsbuku kazavši da se "mora odmah utvrditi ko je dozvolio da Vojska Srbije uđe na teritoriju države BiH".

"Predsjedništvo BiH to nije učinilo. Da li je to uradilo Ministarstvo odbrane? To se odmah mora utvrditi. Ako nije ni Ministarstvo odbrane, onda je riječ o klasičnom aktu agresije", naveo je Komšić.

Tokom posljednjeg rata u Bosni i Hercegovini, u Prijedoru i okolnim mjestima ubijeno je 3.176 osoba.

Oko 30.000 osoba nesrpske nacionalnosti prošlo je i kroz prijedorske logore Trnopolje, Omarska i Keraterm.

Svake godine u Prijedoru, na sjeverozapadu BiH, obilježava se Dan bijelih traka, u znak sjećanja na žrtve, civile nesrpske nacionalnosti.

Krizni štab Prijedora 31. maja 1992. godine, na čelu sa Srpskom demokratskom strankom (SDS), izdao je naredbu kojom je nesrpskom stanovništvu naređeno isticanje bijelog platna na domovima.

Na rukama su nesrbi morali nositi bijele trake. Za zločine u Prijedoru, prema informacijama udruženja žrtava, dosad je doneseno oko 50 pravosnažnih presuda i izrečene kazne od oko 800 godina zatvora.

Gradske vlasti u Prijedoru ne dozvoljavaju nijedno spomen-obilježje u znak sjećanja na ubijene Prijedorčane.

Vojska Srbije defilovala je danas kroz Prijedor u sklopu obilježavanja Bitke na Kozari 1942. godine tokom Drugog svjetskog rata.

Defile i obilježavanje održano je pod pokroviteljstvom Vlade Republike Srpske.

U defileu su učestvovali i ministar za rad, boračka i socijalna pitanja Srbije Nemanja Starović, te državni sekretar u ovom ministarstvu Zoran Antić.

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik događaj je iskoristio kako bi ponovo "najavio" secesiju ovog entiteta od države Bosne i Hercegovine.

Najavio je i da će ponovo biti razmatran Predlog zakon o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, kojeg kolokvijalno nazivaju "zakon o stranim agentima".

Pored ostalog, ponovio je i da "Republika Srpska neće dozvoliti ulazak BiH u NATO".

Bonus video: