Vučić nije siguran da Rio Tinto želi da uloži dovoljno novca u zaštitu životne sredine

Predsjednik Srbije je rekao da je nauka daleko otišla i da je moguće da projekat bude siguran

7667 pregleda 7 komentar(a)
Aleksandar Vučić, Foto: Reuters
Aleksandar Vučić, Foto: Reuters

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da nije siguran da kompanija "Rio Tinto" želi da uloži dovoljno novca u zaštitu životne sredine i voda u Srbiji.

Globalni rudarski gigant "Rio Tinto" planira eksploataciju litijuma u okviru projekta "Jadar" i nakon serije protesta građana Srbije protiv eksploatacije tog metala.

Vučić je rekao da zna da je moguće obezbijediti najbolje uslove za rudarenje litijuma.

"Jedino što se plašim kod ovih ovdje koji to rade, kod 'Rio Tinta', da će da manje para ulože u zaštitu životne sredine i naših voda da bi imali mnogo veći profit. To neću da dozvolim", rekao je Vučić novinarima poslije obilaska pripadnika Vojske Srbije na planini Gučevo.

Dodao je da je nauka daleko otišla i da je moguće da projekat bude siguran.

"Samo je pitanje da li neko hoće da uloži dovoljno para. E to da li oni hoće nisam siguran, jer po nekim papirima koje smo juče analizirali, to do sada nisu pokazali", rekao je on.

Naveo je i da je o litijumu telefonom razgovarao s njemačkim kancelarom Olafom Šolcom.

"Šolc je nedavno u Saksoniji pokrenuo proizvodnju litijuma i ponudio mi danas da zajedno odemo tamo da se i mi i cjelokupna srpska javnost uvjerimo koliko je Njemačka ozbiljna", rekao je Vučić.

Serija protesta protiv iskopavanja litijuma počela je prije više od dvije godine nezadovoljstvom građana i ekoloških aktivista, jer dio stručnjaka iz zemlje i inostranstva ukazuje da u procesu eksploatacije litijuma neizbježno dolazi do ekoloških posljedica, prije svega do zagađenja riječnog sliva rijeka i zemljišta.

Sa druge strane, "Rio Tinto" je ranije u odgovoru za RSE naveo da su "domaći i međunarodni stručnjaci potvrdili da se projekat 'Jadar' može realizovati bezbjedno i u skladu sa najvišim standardima zaštite životne sredine".

Nakon što je Vlada Srbije 2022. godine, usljed pritiska ekoloških protesta, stopirala projekat "Jadar", tokom 2024. odlučila je da ga "vrati u život".

To je izazvalo novu seriju protesta koji su započeli u Loznici 28. juna, a zatim su se proširili na više desetina gradova u Srbiji, da bi se najveći protest održao u Beogradu 10. avgusta.

Litijum se koristi za proizvodnju baterija za električne automobile, mobilne telefone i laptopove.

Evropska unija, koja većinski zavisi od Kine kada je taj resurs u pitanju, svrstala ga je u kritične sirovine.

Srbija je sa Evropskom unijom 19. jula u Beogradu potpisala Memorandum o kritičnim sirovinama tokom posjete potpredsjednika Evropske komisije Maroša Ševčovića i nemačkog kancelara Olafa Šolca.

Bonus video: