Hrvatski Sabor raspravlja o slanju hrvatskih vojnika u NATO misiju podrške Ukrajini

Da bi promjenili odluku predsjednika, potrebna je dvotrećinska većina u parlamentu ili najmanje 101 glas na glasanju zakazanom za petak

2485 pregleda 0 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Sabor Hrvatske danas raspravlja o učešću Hrvatske u NATO misiji podrške Ukrajini pošto je predsjednik države Zoran Milanović uskratio saglasnost za slanje vojnika.

Vlada je predložila Saboru da se izjasni o tome pošto je predsjednik Hrvatske, koji je po Ustavu vrhovni komandant, odbio da da saglasnost za učešće hrvatskih vojnika u toj misiji rekavši da time želi da spriječi "potencijalno štetno djelovanje" na nacionalne interese i uvlačenje u rat.

Da bi promjenili odluku predsjednika, potrebna je dvotrećinska većina u parlamentu ili najmanje 101 glas na glasanju zakazanom za petak.

Vladajući imaju 77 poslanika, pa bi za ovu odluku morali da pridobiju dio opozicije, što će biti teško.

Ministar odbrane i potpredsjednik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Ivan Anušić ponovio je na plenarnoj sjednici Sabora da je riječ o slanju ukupno pet vojnika u njemački Visbaden da bi obučavali ukrajinske vojnike.

On je dodao da tom misijom NATO neće postati strana u oružanom sukobu i da je Hrvatska stavila dodatno nacionalno ograničenje koje sprječava upućivanje vojnika van teritorija zemalja članica NATO i u Ukrajinu.

Poslanici opozicione Socijaldemokratske partije (SDP) iz koje dolazi i predsjednik Hrvatske, u govorima su pitali Anušića može li da garantuje da ni jedan vojnik iz bilo koje zemlje koja učestvuje u misiji neće biti u Ukrajini.

Opozicioni poslanici su u replikama na ministrov govor isticali da Hrvatska neće izgubiti ugled, kako to tvrdi vlada, time što neće učestvovati u jednoj vojnoj misiji.

Poslanici vladajućih, s druge strane, uglavnom ponavljaju da su se Milanović i SDP svrstali na stranu Rusije.

O toj temi danas je ponovo govorio i premijer i predsjednik HDZ-a Andrej Plenković koji je rekao da "pravni dokument NATO jasno kaže da podrška Ukrajini kroz NSATU, ne znači uvlačenje bilo koje saveznice u rat s Ukrajinom". On je novinarima rekao da bi, prema vladinom predlogu koji je upućen Saboru, hrvatski vojnici išli isključivo na teritoriju saveznika.

Plenković je, međutim, dodao da će kroz tu misiju postojati nekoliko oficira koji će biti u Ukrajini, ali da to nisu hrvatski vojnici. On je ponovo odbacio Milanovićevu ocjenu da se tom misijom NATO uvlači u sukob.

Plenković je uoči glasanja u petak pitao opoziciju jesu li "za Zapad ili za Istok".

"Jeste li za saveznike i podršku žrtvi ruske agresije ili ste za jednu podlu, slabu, kukavičku i nikakvu politiku koju zagovara Milanović, a to je da se maknemo od toga, jer se ne bi 'šteli miješati', jer se ne želimo zamjeriti Putinovoj Rusiji", rekao je premijer novinarima u Petrinji.

Plenković i Milanović, koji dolaze iz različitih političkih opcija, već dugo imaju narušene odnose koji se često lome na pitanjima odbrane i spoljnih poslova gdje su vlada i predsjednik kokreatori politika.

Posljednji u nizu sukoba odvija se uoči redovnih predsjedničkih izbora krajem godine na kojima će se Milanović boriti za novi mandat, dok je kandidat HDZ-a bivši član te stranke Dragan Primorac.

Bonus video: