Evropska komisija je, u danas objavljenom Izvještaju o napretku, ocijenila da je Sjeverna Makedonija posvećena članstvu u Evropskoj uniji (EU), ali da su neophodne suštinske reforme i napredak u ustavnim izmjenama.
U Izvještaju, koji je šef Delegacije EU u Skoplju Mihalis Rokas popodne uručio premijeru i predsjedniku Sjeverne Makedonije, Hrisitijanu Mickoskom i Gordani Siljanovskoj Davkovoj, naglašava se da zemlja treba da sprovede suštinske reforme vezane za članstvo u EU, da održava dobre odnose sa drugim zemljama uključenim u proces proširenja i da nastavi da se angažuje u regionalnim inicijativama.
"Postojeće bilateralne sporazume sa susjednim zemljama treba da sprovode u dobroj namjeri sve strane, uključujući Prespanski sporazum Sjeverne Makedonije i Grčke i Sporazum o prijateljstvu, dobrosusjedstvu i saradnji sa Bugarskom", navodi se u izvještaju o napretku koji je prijenela državna agencija MIA.
U tekstu se ističe da i pored pokušaja, do sada nije učinjen napredak u donošenju ustavnih amandmana, za koje se država obavezala da će započeti i sprovesti kako bi u Ustav uključila građane koji žive u granicama države i koji su dio drugih naroda, kao što su Bugari, kako je navedeno u zaključcima Savjeta EU od 18. jula 2022.
"Potrebni su stalni i odlučni koraci kako bi se ubrzala implementacija reformi EU i krenulo naprijed u procesu pregovora o pristupanju EU. Međupartijska saradnja ostaje od vitalnog značaja u tom pogledu", naglašava se u Izvještaju o napretku Sjeverne Makedonije za 2023.
Izvještaj naglašava i da se Sjeverna Makedonija aktivno uključila u sprovođenje novog Plana rasta za Zapadni Balkan kroz svoja četiri stuba – postepenu integraciju u jedinstveno tržište EU, regionalnu ekonomsku integraciju, temeljne reforme i povećanu finansijsku podršku.
Napominje se da su, nakon prve Međuvladine konferencije o pristupnim pregovorima 19. jula 2022. godine, skrining sesije za svih šest klastera završene 7. decembra 2023. godine.
Sjeverna Makedonija je u julu 2022. formalno počela "prvu fazu" pregovora sa Evropskom unijom, ali da bi prešla u "drugu fazu" i počela da otvara poglavlja mora da uvede Bugare u Ustav, što stranka Mickoskog VMRO DPMNE od tada dosljedno blokira.
Premijer Sjeverne Makedonije je Briselu i Sofiji kao rješenje za prevazilaženje te prepreke ponudio odloženo dejstvo ustavnih izmena koje bi počele da važe kad Sjeverna Makedonija zatvori pregovore sa EU, ali do sada nije naišao na razumijevanje.
Predsjednica Evropske komisija Ursula fon der Lajen je 24. oktobra u Skoplju potvrdila da Sjeverna Makedonja treba da ispuni preuzetu obavezu i napravi ustavne izmjene da bi nastavila pristupne pregovore.
Na pitanje šta misli o predlogu Mickoskog za odloženo dejstvo ustavnih izmjena, Fon fer Lajen je rekla da će Evropska komisija "pomoći da se sprovede obaveza koju je Sjeverna Makedonija preuzela kao suverena zemlja na svakom dijelu puta".
Bonus video: