Beroš poslije deset dana pušten iz pritvora, kaže da je nevin

Beroš je uhapšen 15. novembra zbog sumnje u korupciju u aferi mikroskopi zbog nabavke pretplaćene medicinske opreme za bolnice, a istog dana je razriješen ministarske funkcije

4785 pregleda 2 komentar(a)
Beroš (arhiva), Foto: zdravlje.gov.hr
Beroš (arhiva), Foto: zdravlje.gov.hr

Bivši ministar zdravstva i funkcioner Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) Vili Beroš izašao je večeras iz pritvora u kojem je završio pošto je prije deset dana uhapšen zbog sumnje u korupciju.

On je pušten iz zagrebačkog zatvora u Remetincu, jer je danas ispitan posljednji od sedam svjedoka u postupku protiv njega, tako da će se u nastavku istrage braniti sa slobode.

"Ni na kog nisam ljut, zahvaljujem institucijama što rade svoj posao. To je moja poruka", rekao je Beroš novinarima po izlasku iz zatvora.

On je ponovio da je nevin i da će to dokazati na sudu.

Beroš je uhapšen 15. novembra zbog sumnje u korupciju u aferi mikroskopi zbog nabavke pretplaćene medicinske opreme za bolnice, a istog dana je razriješen ministarske funkcije.

U toj akciji su uhapšeni i bivši direktor KBC Sestre milosrdnice iz Zagreba i dugogodišnji šef Klinike za neurokirurgiju Krešimir Rotim i preduzetnik Saša Pozder.

Zbog tog slučaja izbio je spor o nadležnosti između hrvatske Kancelarije za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala (USKOK) i Kancelarije evropskog javnog tužioca (EPPO) budući da se pokazalo da su dvije institucije vodile paralelne istrage s tim da je EPPO obuhvatio više osoba i tereti Beroša za primanje mita, dok ga USKOK sumnjiči za trgovanje uticajem, a drugu osobu za primanje mita.

U međuvremenu je EPPO dostavio hrvatskim tužiteljima svoj spis sa svim dokazima pošto je hrvatski glavni državni tužilac Ivan Turudić odlučio da je USKOK nadležan za taj korupcijski slučaj.

EPPO je u saopštenju naveo da su, iako se "suštinski izrazito ne slažu s odlukom glavnog državnog tužilaštva", postupili po njegovoj odluci, ali su i upozorili Evropsku komisiju na probleme u vladavini prava u Hrvatskoj.

EPPO je istragom obuhvatio ukupno osam osoba, među kojima je prvoosumnjičeni kontroverzni biznismen Hrvoje Petrač.

Istragom su, uz Beroša, obuhvaćena i dvojica Petračevih sinova, direktor Dječje bolnice u Zagrebu Goran Roić i bivši direktor KBC Sestre milosrdnice iz Zagreba i dugogodišnji šef Klinike za neurokirurgiju Krešimir Rotim i preduzetnik Saša Pozder.

EPPO sumnja da se iza Pozderove firme skriva Hrvoje Petrač.

Istragom USKOK, obuhvaćeni su samo Beroš, Pozder i Rotim.

EPPO sumnja da je cijena operacijskih uređaja kupljenih na štetu hrvatskog državnog budžeta uvećana za gotovo 620.000 eura, dok USKOK smatra da je Pozderovoj firmi pribavljena korist od oko pola miliona eura.

Beroš je prošlog petka uputio vladi zahtjev za ostvarivanje prava da i u idućih pola godine prima punu platu, a potom još šest mjeseci pola plate, povlasticu poznatu kao "6+6".

Pošto je smijenjen s funkcije ministra, Beroš je mogao da odluči hoće li se vratiti na prethodni posao u KBC Sestre milosrdnice u Zagrebu ili će aktivirati povlasticu namijenjenu funkcionerima po isteku mandata.

Takođe je uputio Saboru zahtjev za aktivacijom, a odmah i za zamrzavanjem poslaničkog mandata, pa ima vremena da odluči hoće li poslije šest mjeseci u poslaničke klupe.

Bonus video: