Desetine srednjih škola u Srbiji u blokadi

Više desetina srednjih škola u oko 20 gradova Srbije nalazi se u blokadi. Učenici na posljednjim godinama nemaju nastavu i na taj način podržavaju zahtjeve studenata

4871 pregleda 4 komentar(a)
Ilustracija, Foto: Shutterstock
Ilustracija, Foto: Shutterstock

Ministarstvo prosvjete Srbije saopštilo je da je uputilo predlog Vladi Srbije da zimski raspust za srednje i osnovne škole počne ranije nego što je planirano, odnosno 24. decembra.

Raspust je trebalo da počne 30. decembra, dok je samo na teritoriji Vojvodine svakako planiran od 24. decembra.

"Sagledavajući okolnosti koje utiču na kvalitet i očuvanje nastavnog procesa, kao i na interes i pravo učenika na obrazovanje, Ministarstvo prosvete je uputilo predlog Vladi Srbije da zimski raspust počne jednako za osnovne i srednje škole na cijeloj teritoriji Republike Srbije", piše u saopštenju Ministarstva.

Navode, da bi "u skladu sa predlogom", drugo polugodište počelo 20. januara.

Više desetina srednjih škola u oko 20 gradova Srbije nalazi se u blokadi. Učenici na posljednjim godinama nemaju nastavu i na taj način podržavaju zahtjeve studenata.

Dio učenika više srednjih škola u Srbiji svakodnevno se pridružuje akciji "Zastani, Srbijo", kojom građani kroz 15 minuta tišine odaju počast poginulima u nesreći na Željezničkoj stanici u Novom Sadu.

Srednjoškolcima je podršku pružio i jedan broj profesora.

Osim toga, reprezentativni sindikati zaposlenih u prosvjeti odlučili su da će prosvjetni radnici u petak, 20. decembra, obustaviti rad u znak solidarnosti i podrške studentima u borbi za bolje i pravednije društvo.

Među studentskim zahtjevima, koje srednjoškolci podržavaju, jeste objava kompletne dokumentacije o padu betonske nadstrešnice sa Željezničke stanice u Novom Sadu - kako bi se utvrdila politička i krivična odgovornost za nesreću.

Takođe, zahtjev je da se identifikuju i krivično odgovaraju napadači na demonstrante i studente, na protestima koji su širom Srbije uslijedili nakon nesreće u Novom Sadu.

Zahtjev je i oslobađanje uhapšenih aktivista na protestima i zaustavljanje krivičnih postupaka protiv njih.

Zvaničnici tvrde da su svi zahtjevi studenata ispunjeni, dok studenti to demantuju.

Betonska nadstrešnica stanične zgrade u Novom Sadu obrušila se svega nekoliko mjeseci nakon svečanog otvaranja stanice poslije trogodišnje rekonstrukcije i tvrdnji zvaničnika da je urađena po najvišim evropskim standardima.

Zbog sumnje da su odgovorni za pad nadstrešnice uhapšeno je 13 osoba.

Među njima je bio i donedavni ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Goran Vesić, koji je posle nekoliko dana pušten iz pritvora.

Bonus video: