Ergus Katiaj svake večeri postavlja video snimak na TikTok podsjećajući kupce da njegova prodavnica u Tirani tokom noći dostavlja čips, cigarete i alkohol. Na telefon mu neprekidno stižu narudžbine koje mu donose oko hiljadu eura dodatne mjesečne zarade, piše Rojters.
Međutim, Katiaj će uskoro morati da nađe novi način da privuče mušterije. Vlada Albanije je uvela jednogodišnju zabranu ove društvene mreže, tvrdeći da je cilj smanjenje nasilja među mladima, ali grupe za ljudska prava i vlasnici firmi smatraju da to ugrožava trgovinu i slobodu govora pred majske izbore.
“Ovo će imati ogroman uticaj na moj posao jer se većina prodaje obavlja zahvaljujući TikTokovom besplatnom marketingu”, rekao je Katiaj dok je dostavljao robu na periferiji Tirane.
Premijer Edi Rama je 21. decembra objavio odluku o zabrani nakon što je školski drug u novembru nasmrt izbo četrnaestogodišnjeg dječaka, a lokalni mediji su objavili da je ubistvu prethodila njihova svađa na internetu. Očekuje se da TikTok bude ukinut u narednim sedmicama.
Ova odluka dolazi nakon zabrana ili djelimičnih zabrana u najmanje 20 zemalja zbog zabrinutosti u vezi sa neprimjerenim sadržajem ili bezbjednosnih rizika povezanih sa kineskom kompanijom ByteDance, vlasnikom aplikacije, i njenom bliskošću sa kineskom vladom.
Vlada je uvela jednogodišnju zabranu TikToka tvrdeći da je cilj smanjenje nasilja među mladima, ali grupe za ljudska prava i vlasnici firmi smatraju da to ugrožava trgovinu i slobodu govora pred majske izbore
Rama je rekao da je odluka donijeta nakon konsultacija s roditeljima i nastavnicima, ali protivnici strahuju da je ona dio premijerovog obračuna sa političkim neistomišljenicima nakon godine obilježene građanskim nemirima.
“Ovo stvara opasan presedan da vlade u svakom trenutku mogu zatvoriti različite platforme”, rekla je Orkidea Džaferaj iz nevladine organizacije SCiDEV iz Tirane.
TikTok je saopštio da traži “hitno pojašnjenje” od albanske vlade, navodeći da su “brojni izvještaji potvrdili da su video snimci koji su prethodili ovom incidentu zapravo objavljivani na drugoj platformi, a ne na TikToku”.
U Albaniji su prošle godine izbijali nasilni protesti zbog zatvaranja političkih protivnika. Demonstranti su bacali molotovljeve koktele na zgrade vlade, a policija je uzvraćala suzavcem i vodenim topovima.
Lideri dviju najvećih opozicionih stranaka, Salji Beriša iz Demokratske partije i Iljir Meta iz Stranke slobode, optuženi su za korupciju. Oni negiraju optužbe i tvrde da su politički motivisane.
Arlind Ćori, lider političke stranke Bashke (Zajedno), osnovane 2022. godine, izjavio je za Rojters da zabrana TikToka ograničava snažno sredstvo komunikacije opozicije.
“Želi da nam zatvori usta”, rekao je Ćori iz svoje kancelarije gdje su se pristalice stranke okupile da bi se sklonile od hladnoće i razgovarale o planovima za kampanju.
Rama insistira da je ovaj potez osmišljen kako bi se zaštitili mladi. U jednoj uličici u centru Tirane, na električnom stubu visi fotografija ubijenog školarca, okružena uvelim cvijećem i porukama prijatelja.
Dječak je tu izboden i hodao je ka svojoj školi krvareći dok nije stigla hitna pomoć.
“Unutar kineskog TikToka ne vidite huliganizam, izopačenost, nasilje, zlostavljanje, kriminal”, rekao je Rama kada je prošlog mjeseca objavio svoju odluku.
“Dok su na TikToku van Kine samo ološ i nitkovi. Zašto nam to treba?”
Bonus video: