Srbija se suočava s rizikom da ostane bez pristupa ključnim uvoznim količinama nafte, nakon što su propali pregovori o novom odlaganju sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS), kazao je za Fajnenšl tajms Aleksandar Vučić.
Izuzeće od sankcija ističe večeras u ponoć, a ukoliko ne bude produženo, kompanija NIS, u većinskom vlasništvu ruskih kompanija Gaspromnjeft i Gasprom, mogla bi se suočiti sa prekidom isporuka sirove nafte. NIS upravlja jedinom rafinerijom u Srbiji, koja ima godišnji kapacitet od 4,8 miliona tona i zadovoljava većinu potreba zemlje.
Vučić je za FT kazao da ne očekuje dogovor u posljednjem trenutku kojim bi se kriza izbjegla.
Kancelarija za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva finansija (OFAC) uvela je sankcije ruskom naftnom sektoru 10. januara i dala Gaspromnjeftu rok od 45 dana da se povuče iz vlasništva u NIS-u.
Nakon prve molbe NIS-a za izuzeće od sankcija, OFAC je 27. februara odložio njihovu primjenu za dodatnih 30 dana kako bi kompanija imala vremena da pronađe rješenje sa ruskim partnerima. Dan ranije, 26. februara, Gaspromnjeft je prebacio oko 5,15% udjela u NIS-u na Gasprom u pokušaju da izbjegne sankcije.
Većina sirove nafte u Srbiju stiže naftovodom u vlasništvu hrvatskog Janafa, koji bi bio prinuđen da obustavi poslovanje sa NIS-om kako bi izbjegao kršenje američkih sankcija.
„Razgovarali smo sa Amerikancima, sa Rusima, sa svima“ u pokušaju da pronađemo rješenje, rekao je Vučić za FT. „Nijesmo vidjeli nikakvu promjenu u stavu Amerikanaca.“
Ruski vlasnici su odbili da prodaju svojih ukupno 56 odsto udjela u NIS-u, iako su promijenili strukturu vlasništva tako da ni Gasprom ni Gaspromnjeft više ne drže većinski udio u rafineriji, prenio je britanski list.
„Stav Rusije je da žele da je zadrže po svaku cijenu“, rekao je Vučić. On je ranije odbacio mogućnost nacionalizacije NIS-a ili ruskog udjela kao način da se izbegnu sankcije, i za FT nije želio da komentariše strategije za rešavanje situacije.
Jedno moguće rješenje, prema navodima iz naftne industrije, bilo bi da mađarska naftna kompanija MOL preuzme ruski udio u NIS-u. MOL je odbio da komentariše to pitanje, a Vučić je rekao da ono nije bilo tema njegovog jučerašnjeg telefonskog razgovora sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.
Mađarski ministar spoljnih poslova u to vrijeme je bio u Moskvi zajedno sa predsjednikom uprave MOL-a Žoltom Hernadijem, gdje su sa ruskom vladom razgovarali o energetskim pitanjima, ali Vučić je rekao da nije upoznat s tim da li je NIS bio dio njihove agende.
Na pitanje FT-a u kojoj mjeri je pitanje NIS-a dio šireg dijaloga između Rusije i SAD u kontekstu okončanja rata u Ukrajini, Vučić je odgovorio: „Mislim da je to za njih beznačajno pitanje.“ Dodao je: „Ako sankcije stupe na snagu, moraćemo da vidimo reakciju ruske strane što je pre moguće, a zatim ćemo i mi morati da reagujemo.“
Bonus video:
