Aleksandar Vučić dominira u centralnim informativnim emisijama, budući da je sem kao predsjednički kandidat predstavljen i kroz aktivnosti koje sprovodi kao predsjednik Vlade, rezultati su monitoringa medijskog izvještavanja u prvoj nedjelji kampanje za predsjedničke izbore koju je uradio Biro za društvena istraživanja (BIRODI).
Apsolutna dominacija Aleksandra Vučića je zabilježena na televiziji Pink koja je u periodu od sedam dana posvetila ukupno 5.518 sekundi kao predsjedničkom kandidatu i 1.019 sekundi kao predsjedniku Vlade, od kojih je u 99 odsto pozitivno predstavljen, prenosi N1.
Vladimir Rajčić, koji je najavljivao kandidaturu za predsjednika Srbije, imao je 196 sekundi.
Sličan trend zabilježen je i u izvještavanju televizija Prva, B92, RTS 1 i Hepi televiziji.
Izvještavanje televizije N1 karakteriše ujednačeno predstavljanje predsjedničkih kandidata, tako da u Dnevniku u 19 sati Aleksandar Vučić ima 131 sekundu kao kandidat i 261 kao predsjednik Vlade, Saša Janković 273, Vuk Jeremić 235 i Vojislav Šešelj 222 sekunde, navodi BIRODI.
Za razliku od ranijih monitoringa, funkcionerska kampanja je sada svedena na premijera Aleksandra Vučića, tako da se stiče utisak da Srbija nema vladu. Tematski okvir karateriše dominacija teme izbornih radnji, odnosno tema unutrašnje i regionalne nestabilnosti.
BIRODI navodi da je cilj monitoringa medija da kroz analizu medijskog izvještavanja informiše javnost o informiše javnost o ponašanju medija tokom predizborne kampanje i da podstakne diskusiju o kvalitetu medijskog izvještavanja o predsjedničkih kandidatima i njihovom predsatvljanju građanima, kao i uloge medija u Srbiji uopšte.
Monitoringom su obuhvaćene centralne informativne emisije na televizijama RTS1, Prva, Pink, B92, Hepi i N1. Analiza obuhvata praćenje vremenske zastupljenosti aktera, učesnika na izborima i tonalitet njihovog predstavljanja.
U saopštenju se navodi da BIRODI sprovodi monitoring izvještavanja medija po metodologiji koja se proizvod pravila definisanoj od Venecijsnake komisije, Savjeta Evrope, ODHIR, OEBS i Direktorata za ljudska prava EU.
Bonus video: