Zapadni Balkan mogao bi da se vrati otvorenim sukobima ako bi ruski predsjednik Vladimir Putin od američkog predsjednika Donalda Trampa zatražio podršku za Srbiju, izjavio je bivši britanski državni sekretar za Evropu Denis Mekšejn.
Mekšejn je u tekstu za britanski Indipendent naveo da je do posljednjeg "nadrealnog izbijanja napetosti" u odnosima Beograda i Prištine došlo zbog voza, poslije čega je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov podigao tenzije upozorenjem na "novi oružani sukob" u regionu.
"Umjesto da to bude momenat pomirenja, voz napravljen u Rusiji je prekriven živopisnim sloganima 'Kosovo je Srbija' na 21 jeziku, s posterima srpskih pravoslavnih svetaca i heroja. To bi bilo za strip da nije smrtno ozbiljna provokacija sprskih nacionalista. S približavanjem aprilskih predsjedničkih izbora, to je dobar način za podsticanje strasti birača stvaranjem još jednog vještačkog sukoba s Kosovom", naveo je Mekšejn.
Bivši britanski zvaničnik je naveo da se Kremlj "specijalizovao u podržavanju beskrajnog kršenja granica UN - u Moldaviji, Gruziji i Ukrajini i podržava Beograd u zahtjevima za separatizam srpskih nacionalista na Kosovu i u Bosni".
"Srbi ostaju bliski pravoslavnim vjernicima u Rusiji i nadaju se da će predsjednik Tramp stati na stranu Rusije i srpskih nacionalista nasuprot ostatku regiona. S druge strane, Tramp možda nešto zna o potrebi da se pobjegne vladavini Beograda od svoje treće supruge, Melanije, koja je živjela u rodnoj Sloveniji na početku ratne decenije na Balkanu 1990", navodi se u tekstu.
Mekšejn je rekao da sumnja da Tramp zna mnogo o Kosovu, ali je dodao da su mnogi republikanci poput senatora Džona Mekejna i bivšeg potpredsjednika Boba Dola, s kojim se predsjednik Kosova Hašim Tači sreo prije inauguracije predsjednika u Vašingtonu, čvrste pristalice Kosova i bliski velikoj albanskoj dijaspori u SAD.
Bivši britanski zvaničnik i poznavalac Balkana je naveo da "nije sva krivica na Srbiji", dodajući da na Kosovu postoji snažna nacionalistička partija Samoopredjeljenje koja, kako navodi, "koristi veoma sličnu retoriku kao ekstremni srpski nacionalisti".
Mekšejn navodi da "ima nečeg sjevernoirskog u izvanrednoj nesposobnosti Srba i kosovskih Albanaca da žive jedni pored drugih. Srpski premijer Aleksandar Vučić kaže da je Kosovo 'kolijevka Srbije', što je isto kao reći da je 'Normandija kolijevka Engleske' zato što je Vilijam Osvajač došao iz te oblasti (u Francuskoj) i velike srednjovjekovne bitke između Engleske i Francuske su vođenje na normandijskim poljima".
"Ništa neće uspjeti dok ne bude više pomirenja i uzajamnog priznanja Srba i kosovskih Albanaca, kao i između svih država u regionu. Ili su osuđeni da kao kao katolički nacionalisti i protestantski unionisti u Sjevernoj Irskoj održavaju 'intergitet svoje svađe' još jedan vijek", naveo je Mekšejn.
Bonus video: