U svijetu se danas obilježava Dan primirja u Prvom svjetskom ratu, u znak sjećanja na potpisivanje primirja kojim je okončan Prvi svjetski rat.
Taj dan se obilježava u cijeloj Evropi, a zemlje Komonvelta ga proslavljaju kao Dan sjećanja, Amerikanci kao Dan veterana ili Dan sjećanja.
U Francuskoj svakog 11. novembra najviši zvaničnici odaju poštu vojnicima poginulim u Prvom svjetskom ratu, ali i u kasnijim sukobima.
Ove godine, francuski predsjednik Fransoa Oland položio je vijenac poginulima kod Trijumfalne kapije, gdje se organizuje i vojna parada.
U crkvama širom Francuske, služi se posebna misa poginulima.
U Velikoj Britaniji Dan primirja se obilježava državnom ceremonijom polaganja vijenaca kod Memorijalnog centra i na groblje veterana, a predvodi je princ Hari.
U toj zemlji uobičajeno je da se pauzom od dva minuta ćutanja oda pošta svim poginulima u Prvom i drugim ratovima u kojima je Britanija učestvovala.
I u drugim zemljama Evrope na sličan način se obilježava taj dan, polaganjem vijenaca ispred memorijalnih centara ili groblja palim borcima, a uobičajeno je da se nosi tamnija odjeća i amblem koji simbolizuje taj dan.
U Americi i Australiji 11. novembar se slavi kao Dan sjećanja i obilježava na sličan način, a u australijskim gradovima sve državne zgrade i ustanove osvetljene su crvenom bojom.
Dan primirja obeležava se u znak sjećanja na dan kada su sile Antante i Njemačka 11. novembra 1918. godine u Francuskoj potpisale primirje, čime je okončan Prvi svjetski rat.
Galerija
Bonus video: