Predstavnica OEBS-a za slobodu medija Dunja Mijatović izjavila je danas u Varšavi da se u mnogim zemljama članicama OEBS-a i dalje bilježe napadi na novinare i krše osnovni principi slobode medija i pozvala predstavnike vlada da ne ignorišu taj problem.
U mnogim zemljama bilježi se pogoršanje u poštovanju slobode medija, a vlasti ne priznaju da postoje problemi i ne pristaju na razgovor, rekla je Mijatović na panelu u okviru godišnjeg sastanka o ljudskim pravima koji je danas počeo u Varšavi.
“Sve dok u zemljama OEBS-a novinarima prijete, dok ih zatvaraju, napadaju ili prebijaju na ulicama, ne možemo se praviti da problem ne postoji, naglasila je Dunja Mijatović.
Ona je rekla da je godišnji skup o ljudskim pravima koji organizuje Kancelarija OEBS-a za ljudska prava i demokratske institucije (ODIHR) jedinstveni forum na kojem za istim stolom sjede predstavnici vlada i civilnog društva i razgovaraju kako da se poboljša stanje u oblasti slobode medija i izražavanja.
Rekavši da je napad na redakciju francuskog nedjeljnika Šarli ebdo događaj koji je bacio sjenku na sve zemlje članice OEBS i na vrijeme u kojem živimo, Mijatović je naglasila da je nasilje zbog različitog mišljenja neprihvatljivo i da počiniovci moraju biti kažnjeni.
Mijatović je rekla da je od posljednjeg sastanka zabilježeno više od 60 napada na novinare i medije i to u čitavom regionu OEBS.
Navodeći kao primjer slučajeve zatvorenih i osuđenih novinara u Azerbejdžanu i drugim zemljama, Mijatović je rekla da “zatvaranje i kažnjavanje novinara koji su kritični prema vlastima mora biti tretirano kao otvoreni napad na slobodu medija.”
Pomenuvši i situaciju u Srbiji, predstavnica OEBS za slobodu medija kazala je da Komsija za istragu ubistva novinara daje rezultate, ali da “i dalje postoji preovlađujuća praksa nekažnjivoti za pretnje i napade na novinare koji se u proteklim godinama”..
Predstavnica OEBS-a za slobodu medija koja je govorila i na otvaranju godišnjeg skupa o ljudskim pravima u Varšavi naglasila je da države članice OEBS-a moraju da poštuju obaveze koje su preuzele članstvom u toj organizaciji, uključujući i slobodu medija i izražavanja.
Ona je rekla da džave članice usvajaju zakone kojima se navodno štiti bezbjednost, a u stvari se ograničava, posebno u oblasti slobode izražavanja ili poštovanja ljudskih prava naglasivši da mora da postoji otvorena debata o svim temama i da se kritički glasovi ne smiju gušiti.
Sloboda medija i izražavanja jedna je od glavnih tema dvonedeljng skupa o ljudskim pravima koji je organizovala Kancelarija OEBS-a za ljudska prava i demokratske institucije (ODIHR).
Početak skupa obilježio je i protest grupe mirovnih aktivista zbog zatvaranja novinara u Azerbejdžanu koji su u majicama sa likovima zatvorenih novinara stajali iza konferencijskog stola.
Ovaj članak je napravljen u okviru partnerstva sa Monitoringom Balkana i Kavkaza (Osservatorio Balcani e Caucaso) za potrebe Evropskog centra za slobodu štampe i medija (ECPMF), a koji sufinansira Evropska komisija.
Sadržaj ovog članka je isključivo odgovornost “Vijesti”, i ni na koji način se ne može interpretirati kao stav Evropske unije.
Bonus video: