Rusija uništava nelegalno uvezenu hranu sa Zapada

Specifične ekonomske mjere uvedene su dekretom koji je ruski predsjednik potpisao 6. avgusta 2014. godine, a kojim je zabranjen uvoz mesa, ribe, kobasica, povrća, voća i mliječnih proizvoda iz navedenih zemalja, podsjeća "Raša Tudej"
7 komentar(a)
Rusija, Foto: Printscreen (YouTube)
Rusija, Foto: Printscreen (YouTube)
Ažurirano: 06.08.2015. 17:19h

U Rusiji danas je stupio na snagu predsjednički dekret o uništavanju nelegalno uvezenih prehrambenih proizvoda, na koje je prije tačno godinu dana uveden embargo kao odgovor na sankcije zapadnih zemalja zbog ukrajinske krize.

Dekret, koji je prošlog mjeseca potpisao predsjednik Vladimir Putin, predviđa uništenje svih prehrambrenih proizvoda koji su uvezeni iz EU, SAD, Kanade, Australije i Norveške.

Specifične ekonomske mjere uvedene su dekretom koji je ruski predsjednik potpisao 6. avgusta 2014. godine, a kojim je zabranjen uvoz mesa, ribe, kobasica, povrća, voća i mliječnih proizvoda iz navedenih zemalja, podsjeća "Raša Tudej".

Ruski premijer Dmitrij Medvedev prošlog mjeseca potpisao je dekret o produženju ruskog embarga na uvoz prehrambrenih proizvoda iz EU, SAD i drugih zemalja do 5. avgusta sljedeće godine.

Moskva je nedavno sastavila i nacrt predloga o proširenju embarga na prehrambrene proizvode iz još sedam zemalja, koje su podržale sankcije zapadnih država, a to su Albanija, Crna Gora, Norveška, Irska, Lihtenštajn, Ukrajina i Džordzija.

Sa druge strane, više od 180.000 ljudi potpisalo je peticiju o ukidanju embarga na sajtu "ćange.org", a autor te peticije smatra da je ruski embargo izazvao porast cijena primoravši tako penzionere, velike porodice i ostale pripadnike siromašnijih grupa da ograniče konzumaciju tih proizvoda.

Jedan od poslanika političke partije lijevog centra "Pravedna Rusija" predložio je da se svi proizvodi koji su zabranjeni u Rusiji doniraju Lugansku i Donjecku, ratom razorenim regijama u istočnoj Ukrajini u kojima vlada humanitarna kriza.

Od uvođenja ruskog embarga, zemlje EU se suočavaju sa velikim ekonomskim gubicima, a njihovi građani su u više navrata protestovali kako bi pokazali nezadovoljstvo zbog uvođenja ruskoh embarga.

Tako su, u avgustu 2014. godine, španski seljaci u Granadi simobično položili hiljade krompira ispred velikog lanca supermarketa "Karfur" dok su se u Amsterdamu građani međusobno gađali paradajzom.

Sa druge strane, ocjenjuje ruski mediji, sankcije su pozitivno uticale na proizvode iz drugih zemalja, među kojima su Srbija, Novi Zeland, Iran, Južna Afrika i druge.

Bonus video: