Katimerini: Grčka planira paket reformi vrijedan 12 milijardi eura

Kreditori Grčke moraju da dostave realan predlog u vezi sa rešavanjem problema ogromnog duga Atine kojoj u ponoć ističe rok za podnošenje plana reformi, koji bi joj omogućio sporazum za povjeriocima, izjavio je danas predsjednik Evropskog savjeta
0 komentar(a)
Aleksis Cipras, Foto: Reuters
Aleksis Cipras, Foto: Reuters
Ažurirano: 09.07.2015. 13:14h

Vlada u Atini planira primjenu paketa reformi "teškog" 12 milijardi eura u naredne dvije godine, što je više u odnosu na ranije predviđen iznos potrebnih sredstava za neutralisanje posljedica povratka u recesiju poslije višemjesečnih teških pregovora sa kreditorima, piše danas grčki dnevnik Katimerini.

Umjesto privrednog rasta od 0,5 odsto u ovoj godini, višemjesečna neizvjesnost i gotovo dvije nedjelje kontrole kapitala će, kako navodi Katimerini, vjerovatno rezultirati recesijom od 3,0 odsto.

"Procijenjeno da je će mjere vrijedne osam milijardi eura koje je Grčka najavila za 2015. i 2016. godinu biti povećane za dvije milijarde eura po godini, zbog čega će njihova ukupna vrijednost dostići 12 milijardi eura u periodu od dvije godine", dodaje se u tekstu.

Grčka je u prošloj godini izašla iz duboke recesije koja je bruto domaći proizvod (BDP) zemlje srezala za četvrtinu u periodu od šest godina.

Grčkom premijeru Aleksisu Ciprasu sjutra ističe rok za dostavljanje predloga "reforme za keš", koji mu je postavio predsjednik Evropskog saveta Donald Tusk.

"Ako predlog ne stigne do petka ujutru, biće to kraj pregovora i suočićemo se sa najcrnjim rješenjem", kazao je Tusk u utorak.

Ako evropski partneri budu zadovoljni Ciprasovim predlogom, on bi trebalo da bude prihvaćen na vanrednom samitu lidera EU u nedjelju, a ako ne budu zadovoljni, zvaničnoj Atini preti izlazak iz eurozone, navodi Rojters.

Tusk: I kreditori da daju realan predlog za grčki dug

Kreditori Grčke moraju da dostave realan predlog u vezi sa rešavanjem problema ogromnog duga Atine kojoj u ponoć ističe rok za podnošenje plana reformi, koji bi joj omogućio sporazum za povjeriocima, izjavio je danas predsjednik Evropskog savjeta, Donald Tusk.

"Realan predlog Grčke će morati da bude praćen podjednako realnim predlogom kreditora o održivosti duga, jer ćemo jedino tada dobiti situaciju koja je povoljna za obje strane", rekao je Tusk na zajedničkoj konferenciji za novinare sa luksemburškim premijerom Gzavijeom Betelom u Luksemburgu, prenosi agencija Frans pres.

"Imamo samo tri dana da riješimo grčku krizu. Spremni smo da uradimo sve što je potrebno kako bismo zaštitili stabilnost u eurozoni. Razgovarao sam danas sa grčkim premijerom Aleksisom Ciprasom i nadam se da ćemo danas primiti konkretne i realne predloge Atine", dodao je Tusk, koga citira i britanski list Gardijan.

Cipras je juče poslanicima Evropskog parlamenta poručio da želi održiv sporazum i da je rezultat referenduma, na kome su Grci rekli ne strogim mjerama štednje, mandat za pravedniji sporazum, a ne za raskid veza s Evropom.

"Preuzimam punu odgovornost za ono što se dogodilo u proteklih pet mjeseci i uvjeravam vas da su Grci u proteklih pet godina uložili ogroman napor. Želimo sporazum koji će podrazumijevati kredibilne reforme, uz najmanje moguće recesivne mjere, i uz agendu rasta. Naš predlog predviđa restrukturiranje duga", rekao je on, ističući da to neće opteretiti evropske građane.

Moskovisi: Dogovor moguć

Evropski komesar za ekonomske i finansijske poslove, Pjer Moskovisi, nada se da je novi sporazum sa Grčkom o spasilačkom paketu moguć u zamjenu za konkretan, sveobuhvatan predlog reformi.

On je poručio da je danas "Dan D" i da Evropa, odnosno kreditori Grčke, očekuju da premijer dostavi detaljan plan ekonomskih reformi prije isteka roka večeras u ponoć, prenosi B92.

"Imam osjećaj da je uspostavljen dijalog, ili da je obnovljen i da postoji izlaz", rekao je Moskovisi.

Prema njegovim riječima, neuspjeh u postizanju sporazuma bio bi prvi korak u pravcu izlaska Grčke iz sistema zajedničke valute, eura.

Javni dug Grčke mora da bude održiviji, zaključio je Cipras. Novac od kreditora nikada nije stizao do grčkih građana, već je odlazio na spasavanje evropskih banaka, ukazao je grčki premijer, koji je juče na sjednici Evropskog parlamenta pretrpeo teške kritike, od kojih su neke bile i uvredljive, na račun ponašanja Grčke.

Direktorka Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristin Lagard nagovijestila je da je izvjestan otpis dijela grčkog duga neophodan, ali Njemačka, najveći kreditor Grčke u Evropi, snažno se protivi toj ideji.

Američki ministar finansija Džejkob Lu podržao je stav MMF-a, navodeći da grčki dug trenutno nije održiv. Administracija američkog predsjednika Baraka Obame upozorila je danas Evropu da bi dozvoljavanje finansijskog i ekonomskog kolapsa Grčke bila geopolitička greška.

Zbog masovnog podizanja gotovine, banke u Grčkoj su zatvorene duže od nedjelju dana, pošto je vlada uvela kontrolu kapitala želeći da spriječi kolaps bankarskog sistema. Izvori iz finansijskog sektora Grčke navode da bi banke u toj zemlji mogle u naredna dva dana da ostanu bez novca, ako se Atina i kreditori ne dogovore o novom paketu pomoći.

Evropska centralna banka (ECB) je zadržala dosadašnji nivo ograničenja hitnih sredstava za grčke banke na 89 milijardi eura. Jučerašnja odluka odbora guvernera ECB bila je očekivana, a obim sredstava Hitnog fonda za očuvanje likvidnosti (ELA) za grčke banke ostao je na nivou utvrđenom 27. juna, kada je Grčka raspisala referendum.

Bonus video: