Iako su pogođeni jednom od najgorih ekonomskih kriza modernog doba, kafa je za Grke i dalje prijeko potrebno gorivo za razmišljanje.
Usljed smanjenja penzija i plata, povećanja poreza i porasta nezaposlenosti, Grci su znatno smanjili troškove. Međutim, čini se da su malobrojni spremni da se odreknu ledene kafe (iced coffee), freddo ili frappe, koja košta između dva i četiri i po eura u centru Atine, piše Rojters.
Agencija navodi da je to više nego što u prosjeku košta kafa u Britaniji i konstatuje da su kafići u prijestonici puni, što maskira metež u kojem se našlo grčko društvo.
"Grci su spremni da štede na sve ostalo, ali ne i na kafu. Posjećenost je stabilna,“ kaže Kleantis Kanelos (34), menadžer prepune kafane Old Flo u dijelu Atine koji naseljava radnička klasa.
Rojters piše da ljubav Grka prema kafi datira odavno i da im je toliko nedostajala dok su bili pod okupacijom nacističke Njemačke u Drugom svjetskom ratu da su mljeli i barili leblebije kao zamjenu.
U prodaji sada dominira ledena kafa, ali će možda vratiti tradicionalnoj grčkoj kafi, koja košta do dva eura, piše Rojters.
Zatvaranja banaka i ograničavanje sume koja se može podići sa bankomata je dodatno skresalo potrošnju, a mogućnost totalnog finansijskog kolapsa nakon sjutrašnjeg referenduma znači da mnogi Grci ne znaju koliko će novca imati u džepu u ponedjeljak.
"Ne vjerujem da će Grci odustati od eura. Ako se to, ipak, desi, uvezena kafa poput Espresso će definitivno poskupiti,“ kaže menadžer Old Floa.
"Opašće i kupovna moć gostiju. Možda će promijeniti navike i vratiti se tradicionalnoj grčkoj kafi i frapeu".
Ankete pokazuju da su Grci gotovo jednako podijeljeni po pitanju prihvatanja i odbijanja strogih uslova koje su odredili kreditori.
Najmanje 10 odsto je neopredijeljeno a neki razmišljaju uz kafu.
"Naravno da razmišljam i uz kafu!" rekao je Rojtersu 45-godišnji hotelski radnik Markos Eftimopulos.
"Kako bih o tako važnom pitanju odlučio bez ćaskanja sa mojim prijateljem ovdje, uz fini hladni frape? To uvijek radimo".
Galerija
Bonus video: