Trajno rješenje krize u Ukrajini uslov je za ponovno učvršćivanje evropske bezbjednosti, koja je u najtežoj krizi od kraja Hladnog rata, izjavio je danas u Beču ministar spoljnih poslova Srbije i predsjedavajući OEBS-u Ivica Dačić.
"Ponovno učvršćivanje evropske bezbjednosti će biti jedino moguće ukoliko postignemo trajno rješenje krize u i oko Ukrajine. Kada se sada osvrnemo, možemo vidjeti da su koreni krize bili mnogo dublji nego što je to iko na početku mogao da uvidi", rekao je Dačić na radnom ručku Panela eminentnih ličnosti u Beču, kome su prisustvovali i generalni sekretar OEBS-a Lamberto Zanijer, i članovi grupe Minhenske bezbjednosne konferencije.
On je na marginama Minhenske konferencije o pitanjima evropske bezbjednosti, koja se završava danas, kazao da Srbija, kao predsjedavajuća OEBS-u, čini sve u cilju nalaženja političkog rješenja krize u Ukrajini i to na osnovu Sporazuma iz Minska.
"Srbija ima dobre odnose sa svim ključnim akterima, i posvećeni smo radu sa njima ka postizanju ovog cilja na nepristrasan, transparentan i pouzdan način. Takođe sam uvjeren da bi deeskalacija na terenu i primjetan napredak u Trilateralnoj kontakt grupi omogućili ponovni početak razgovora o širim pitanjima bezbjednosti u našem regionu i budućoj ulozi OEBS-a", dodao je Dačić.
On je kazao da je u cilju ponovonog postizanja evropske bezbjednosti, zajedno sa Trojkom OEBS-a, podržao formiranje Panela eminentnih ličnosti, čiji je prelazni izvještaj završen ovih dana, a njegove preporuke dostupne svim državama OEBS-a.
"Uvjeren sam da će one (prepruke prelaznog izvještaja) doprinijeti raspravi o daljem razvoju naše Organizacije. Takođe želim da, u susret Ministarskom savjetu u Beogradu, izrazim nadu da će Panel, kroz svoj Završni izvještaj, doprinijeti suštinskoj debati o bezbjednosti na prostoru OEBS-a", rekao je Dačić.
Srpski ministar i predsjedavajući OEBS-u je rekao da je uz Trilateralnu kontakt grupu, Specijalna posmatračka misija "najvidljiviji element odgovora OEBS-a" na krizu u Ukrajini i ponovio da su ključni koraci koje ta zemlja treba da preduzme ustavna reforma, zaštita prava nacionalnih manjina, nacionalni dijalog i pomirenje.
Dačić je kazao da je veoma važno jačanje Organizacije za sprečavanje i reagovanje na sukobe, kao i da bi uz veću političku podršku država učesnica OEBS-a moglo više da se učini i u cilju rešanja sukoba u Moldaviji i Južnom Kavkazu, nestabilnosti u južnom Mediteranu i Avganistanu, i adekvatnom odgovoru na prijetnje kao što su terorizam, organizovani kriminal i klimatske promjene.
On je rekao da jedan od osnovnih ciljeva treba da bude ponovno obnavljanje povjerenja među državama učesnicama OEBS-a.
"Imajući to u vidu, za sljedeći mjesec sam sazvao neformalni i inkluzivni sastanak na visokom nivou u Helsinkiju, kako bi se razmotrile šire implikacije sadašnje krize po evropsku bezbjednost, a posebno OEBS. Moje kolege iz Trojke, ministri Švajcarske i Njemačke, takođe će biti tamo", rekao je Dačić.
On je ocijenio da OEBS ima važnu ulogu u tranziciji Srbije, i cijelog Zapadnog Balkana, kao i regionalnoj saradnji i pomirenju.
"Inkluzivna platforma OEBS-a za dijalog i zajedničko djelovanje, što je jedan od ključnih rezultata Helsinškog procesa, jeste važan instrument za stabilnost, ne samo na Zapadnom Balkanu, već širom regiona OEBS-a. Ne treba insistirati na zatvaranju misija OEBS-a na terenu pod vještačkim izgovorima. Istovremeno, važno je da misije imaju partnerski odnos sa zemljama domaćinima", naglasio je Ivica Dačić.
Bonus video: