Britanski premijer Dejvid Kameron mogao bi doći u iskušenje da ranije, već 2016. godine, održi referendum o ostanku Ujedinjenog Kraljevstva u EU.
On bi time skratio borbu na dva fronta: u Briselu i protiv domaćih euroskeptika, a referendum o ostanku u EU je ranije obećao za kraj 2017. godine.
"Vrlo je vjerovatno da se Kameron opredijeli za kratke pregovore o tome koji bi se završili ove godine, kako bi referendum bio 2016", rekao je za AFP Džon Springford, ekspert u Centru za evropsku reformu u Londonu.
Obazriviji je Ian Beg, iz Evropskog instituta, iako se slaže da premijer možda želi da iskoristi "politički kapital" svog reizbora 7. maja.
Ideju o ranijem održavanju referenduma pominje nekoliko medija, navodeći izvore u vladi i naglašavajući da britanski poslovni svijet koji podržava evropski projekat, želi da se nedoumice riješe što prije jer su štetne za posao.
Ipak, premijer je u ponedjeljak počeo ofanzivu da bi se "poboljšali uslove članstva Velike Britanije u EU".
Evropa je otrovna tema među konzervativcima još od 1990-ih, a doprinijela je da torijevci budu u opoziciji 13 godina.
Springford je rekao da 331 konzervativni poslanik može da se razvrsta u tri grupe po odnosu prema EU: "trećina je da se ostane u EU, ali uz manji angažman nego do sada, trećina je da se ostane samo ako bude duboke reforme, a trećina je za napuštanje EU".
Sve što podrazumijevaju ponovni pregovori o sporazumu Velike Britanije i EU, kao što je preispitivanje neprikosnovene slobode kretanja unutar EU, ostaje "tabu". Biće "izuzetno teško" Kameronu da progura taj i druge zahtjeve, kao što je zamrzavanje na četiri godine socijalnih davanja doseljenicima u EU, rekao je Springford.
Bonus video: