Univerzitet u Vroclavu na jugozapadu Poljske ispravlja nepravdu iz prve polovine prošlog vijeka i vratiće svečano doktorske titule oduzete Jevrejima i neprijateljim Hitlerove nacističke Njemačke.
Univerzitet u Vroclavu, nekadašnjem Breslau, njemačkom gradu koji je ušao u sastav Poljske tek kada je poslije Drugog svjetskog rata dogovorom velikih sila granica uspostavljena na rijeci Odri, prednjačio je među njemačkim univerzitetima u poništavanju doktorata protivnicima Hitlera i do kraja rata oduzete su 262 titule.
"Ponosni smo na vjekovnu tradiciju našeg univerziteta ali pamtimo da prošlost ima i mračnu stranu. Njoj se treba suprotstaviti. Neko mora da pamti i naučnike koji su postali žrtve nacista. Imaju pravo na pravdu", kazao je za današnju Gazetu viborču istoričar sa Univerziteta u Vroclavu Kšištof Ruhnjevič.
Univerzitet će oduzete doktorate vratiti 22. januara na svečanosti na koju su pozvani i njemački profesori sa univerziteta u Kelnu pod čiji patronat su prešli njemački profesori iz Vroclava poslije rata.
Oduzete doktorate ponovo će svečano preuzeti potomci tih neprijatelja III Rajha.
"Taj odvažni gest je značajan i za Njemce. Podsjeća nas da moramo i dalje da se obračunavamo sa nacističkom prošlošću", kazao je profesor Norbert Finš iz Univerziteta u Kelnu.
Za tu simboličnu pravdu progonjenima zaslužan je istoričar Kaj Kranih koji je posljednjih 10 godina istraživao saradnju univerziteta u tadašnjem Breslau sa nacistima i prikupio iz arhiva imena progonjenih naučnika i profesora.
U većini slučajeva u Vroclavu su titule poništene Jevrejima koji su pobjegli iz Hitlerove Njemačke a ista sudbina zadesila je i Njemce, političke protivnike Hitlera i njegovih nacista.
Bonus video: