Ruska proizvodnja nafte u prošloj godini dostigla je najviši nivo nakon raspada SSSR-a, a dnevno je prosječno iznosila 10,58 miliona barela, 0,7 odsto više nego 2013.
Podaci ruskog Ministarstva energetike pokazali su da je proizvodnja kondenzata nafte i gasa u decembru dostigla 10,67 miliona barela, takođe rekordni nivo nakon raspada SSSR-a, prenosi SEEbiz.
Izvoz sirove nafte preko državnog monopola Transnefta, međutim, smanjen je u prošloj godini pet odsto, na 195,5 miliona tona, uslijed rasta domaće potražnje i smanjenog rada ruskih rafinerija.
Međutim, ruski izvoz nafte u Kinu dostigao je novi najviši nivo od 22,6 miliona tona, što je čak 43 odsto više u odnosu na prošlu godinu.
Ruski proizvođači profitirali su porastom cijena nafte u prvoj polovini prošle godine iznad 113 dolara po barelu.
Međutim, od juna cijene su se prepolovile. Nagrizena tako oštrim padom cijena nafte, ali i zapadnim sankcijama zbog svoje uloge u ukrajinskoj krizi, ruska proizvodnja nafte usporava rast, nakon povećanja 1,4 odsto u 2013. godini.
Najveća ruska kompanija čije su dionice izlistane na berzi, Rosneft, koja proizvodi više nafte nego članice Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) Irak ili Iran, smanjila je svoju proizvodnju u prošloj godini 0,7 odsto.
Inače, prihodima od nafte i gasa finansira se polovina ruskog budžeta. S oštrim padom cijena nafte na svjetskim tržištima, privreda te zemlje klizi u recesiju, a prema procjenama Ministarstva energetike, njena bi naftna proizvodnja u ovoj godini mogla pasti na 525 miliona tona.
Međunarodna agencija za energetiku (IAEA) očekuje da bi ruska proizvodnja nafte mogla biti niža jedan odsto u ovoj godini.
Proizvodnja prirodnog gasa, međutim u prošloj godini smanjena je četiri odsto. Najveći ruski proizvođač Gazprom objavio je da mu je proizvodnja pala devet odsto uslijed spora s Ukrajinom oko cijene tog energenta.
Bonus video: