Luksemburg je u središtu skandala, optužen da je od 2002. do 2010. s multinacionalnim kompanijama sklapao tajne ugovore po kojima ih je minimalno oprezivao.
Ove podatke objavio je Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara (ICIJ), a odnosi se na period tokom kojeg je na čelu vlade Luksemburga bio Žan-Klod Junker, sada predsjednik Evropske komisije.
Afera se našla na tapetu Evropske unije – pokrenuta je istraga protiv ove minijaturne države.
Luksemburg, jedan od "poreskih rajeva", za tih osam godina sklopio je ugovore sa 340 multinacionalnih kompanija, među kojima su Apple, Amazon, Ikea, Pepsi, Heinz, Verizon, AIG. Ti ugovori su im omogućili da plaćaju minimalan porez.
Poreski zakon u Luksemburgu kompanijama daje mogućnost da unaprijed znaju kako će se poreske vlasti odnositi prema njima i da za to dobiju i pravne garancije.
Podatke do kojih je došao ICIJ tokom šestomjesečne istrage, a objavljeni su u izvještaju od 28.000 stranica, prenijelo je danas 40 svjetskih medija.
Premijer Gzavije Betel danas je odgovorio da je fiskalna praksa Luksemburga u skladu s međunarodnim zakonima.
Junkerova portparolka, Margaritis Šinas, rekla je da je Evropska komisija spremna da kazni Luksemburg, ako za to bude bilo potrebe.
Evropska unija je istragu zbog narušavanja propisa o zaštiti konkurencije ranije pokrenula povodom ugovora o porezima koje su Apple, Starbacks i Fiat potpisali s više evropskih zemalja.
U okviru strategije tih kompanija da minimalizuju namete, Apple ima ugovor s poreskim vlastima Irske, Starbacks s vlastima Holandije, a Fijatov ogranak ima takav ugovor u Luksemburgu.
Bonus video: