Francuska i Italija planiraju da zatraže od EU da izdvoji dodatnih 14 milijardi eura za stvaranje radnih mjesta za pet miliona nezaposlenih mladih ljudi, ali Njemačka se tome oštro protivi.
Francuski predsjednik Fransoa Oland rekao je novinarima u Milanu da bi on i italijanski premijer Mateo Renci voljeli da se poveća fond namijenjen za zapošlavanje mladih sa šest na 20 milijardi eura.
Nezaposlenost je jedan od najvećih ekonomskih problema EU, u kojoj je oko 25 miliona ljudi bez posla, odnosno 11,5 odsto radne snage. Kada se radi o mladima, skoro svaki četvrti je bez posla.
Predsjednik Evropskog parlamenta Martin Šulc, međutim, smatra da su zemlje članice bile spore u predlaganju programa za zapošljavanje mladih.
On je naveo da je od šest milijardi eura dostupnih članicama EU za podsticanje zapošljavanja mladih "samo jedan odsto zatražen".
Danas se održava i treći samit EU u posljednjih 18 mjeseci o nezaposlenosti u Uniji, u vrijeme sve većeg nezadovoljstva zbog neuspjeha vlada i institucija da oporave evropsku ekonomiju.
Nekoliko hiljada sindikalaca protestovalo je ispred dvorane u kojoj se održavao samit, sukobivši se sa policijom. Oni su tražili da vlade obustave mjere štednje i pozvali na reforme za ohrabrivanje investicija.
Predsjednik Evropske komisije Žoze Manuel Baroso rekao je da zemlje moraju da se drže svojih budžetskih obaveza, što podrazumijeva da drže deficite ispod tri odsto BDP.
Francuska se posebno suprotstavlja tom limitu, u strahu da smanji potrošnju jer bi tako mogla da naudi ionako slaboj ekonomiji i tržištu rada.
Zahtjevu Francuske i Italije da se uspori tempo smanjenja potrošnje i povećaju investicije EU protivi se Njemačka, koja je od početka zagovornik mjera štednje.
Italijanski ekonomista Tito Boeri smatra da bi lideri trebalo da priznaju da program pomoći mladima nije uspio jer zapravo nema radnih mjesta koja bi im bila ponuđena u zemljama sa najvećom stopom nezaposlenosti, poput Grčke, Španije i Italije, i to zbog recesije.
Stopa nezaposlenosti u EU je 11,5 odsto, a među mladima između 15 i 24 godina situacije je još gora i iznosi čak 23,3 odsto.
Bonus video: