Rusija se okreće Aziji: Politički trijumf za Putina

Sporazum, koji je Putin opisao kao „najveći u oblasti gasa tokom ere SSSR i Rusije“, naglašava okretanje Rusije ka Aziji
38 komentar(a)
Vladimir Putin, Si Đinping, Foto: Beta/AP
Vladimir Putin, Si Đinping, Foto: Beta/AP
Ažurirano: 22.05.2014. 12:32h

Kina je juče potpisala sporazum o kupovini ruskog prirodnog gasa u vrijednosti od oko 400 milijardi dolara, dajući podstrek diplomatski izolovanom predsjedniku Vladimiru Putinu i šireći veze Moskve sa Azijom.

Pregovori su trajali do posljednjih sati Putinove dvodnevne posjete Kini, a glavni spor je bio oko cijene.

To što je potpisan u 4 sata ujutro ukazuje da je Putin bio riješen da ne odlazi iz Šangaja bez postignutog sporazuma, ocjenjuje BBC. Međutim, finansijski detalji su „komercijalna tajna“ tako da nije poznato na šta je sve morao da pristane.

Dugo očekivani sporazum, potpisan na 30 godina, daje Moskvi ekonomski podstrek u trenutku kadaSAD i Evropska unija nastoje da je izoluju zbog ukrajinske krize. On omogućava Rusiji da diversifikuje tržišta za gas, koji sada uglavnom prodaje Evropi.

„Rusija i Putin mogu da demonstriraju da nisu potpuno izolovani zbog ukrajinske krize. Rusija je pokazala da ima veoma pouzdano strateško partnerstvo sa Kinom,“ kazao je za AP Keun-Vuk Paik, viši saradnik Oksfordskog instituta za studije energetike.

Ruski gas će pomoći Kini da smanji nestašice tog energenta i zavisnost od uglja. Kina je u posljednjih 10 godina našla druge snabdjevače gasa. Turkmenistan je trenutno njen najveći strani snabdjevač a prošle godine je počela da uvozi prirodni gas iz Mjanmara.

Gasprom bi trebalo da obezbjeđuje 38 milijardi kubnih metara gasa godišnje kineskoj National Petroleum Corp (CNPC), rekao je portparol ruske kompanije Sergej Kiprijanov. To je otprilike četvrtina trenutne kineske godišnje potrošnje.

Rusija će uložiti 55 milijardi dolara u ispunjenje ugovora a Kina 22 milijarde, rekao je Putin ruskim novinarima u Šangaju.

Ogromna ruska polja gasa prvi put će se povezati sa azijskim tržištem u procvatu, novim gasovodom preko Sibira, koji je takođe dio paketa.

Ruski poslanik Aleksej Puškov, koji se našao na listi američkih sankcija, rekao je da sporazum pokazuje da se Rusija ne može izolovati.

„Obama bi trebalo da odustane od politike izolovanja Rusije: neće moći,“ tvitovao je Puškov.

Jedan britanski ekspert za energiju je upozorio da bi nova saradnja mogla dovesti do povećanja cijena gasa za evropske klijente, koji su sve zavisniji od Rusije a sada se suočavaju sa konkurencijom.

Šef Gasproma Aleksej Miler je odbio da kaže koja cijena je dogovorena, ali su izvori iz kompanija kazali da je Gasprom odbio da ide ispod 350 dolara za hiljadu kubnih metara.

Većina evropskih klijenata plaća od 350$ do 380$ prema povlaštenim dugoročnim ugovorima potpisanim u posljednje dvije godine.

Prema ocjeni BBC-ja, pošto gasovod „Snaga Sibira“ neće početi da ispumpava gas do 2018, ekonomski efekat na evropsku krizu će biti ograničen.

Važnije će biti investicije Kine u rusku infrastrukturu, navodi BBC, zaključujući da, iako Putin možda nije potpisao najbolji gasni sporazum, otvaranje ekonomskih vrata sa Kinom moglo bi biti veće dostignuće.

Bonus video: